Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov juče je upozorio na opasnost od upotrebe sile u Iranu i istakao protivljenje uvođenju unilateralnih sankcija, kako bi Teheran bio kažnjen zbog svog nuklearnog programa. Njegova izjava odražava nesuglasice između Moskve i Vašingtona, kao i ostalih zapadnih zemalja koje se zalažu za uvođenje strožih sankcija, koje bi primorale Teheran da obustavi program za obogaćivanje uranijuma.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov juče je upozorio na opasnost od upotrebe sile u Iranu i istakao protivljenje uvođenju unilateralnih sankcija, kako bi Teheran bio kažnjen zbog svog nuklearnog programa. Njegova izjava odražava nesuglasice između Moskve i Vašingtona, kao i ostalih zapadnih zemalja koje se zalažu za uvođenje strožih sankcija, koje bi primorale Teheran da obustavi program za obogaćivanje uranijuma. Američki zvaničnici su više puta naglašavali da su sve opcije, uključujući i vojni napad, na stolu, ali su takođe isticali značaj diplomatskih napora.
„Ubeđeni smo da nijedan savremeni problem nema vojno rešenje, a to se, takođe, odnosi i na pitanje iranskog nuklearnog programa“, kazao je Lavrov nakon razgovora sa francuskim ministrom spoljnih poslova Bernarom Kušnerom. „Ozbiljno smo zabrinuti zbog sve češćih navoda da se vojna akcija protiv Irana ozbiljno razmatra“, dodao je Lavrov.
Francuski ministar spoljnih poslova Bernar Kušner, koji se nalazi u svojoj prvoj zvaničnoj poseti Moskvi od kada je preuzeo funkciju, pokrenuo je žučnu debatu nakon što je u nedelju izjavi oda međunarodna zajednica mora biti spremna na eventualni rat sa Iranom, ukoliko ta zemlja razvije nuklearno oružje. Kušner je istakao da je Francuska odlučna u stavu da, ukoliko UN ne budu uspele da se dogovore o uvođenju nove runde sankcija Iranu, da bi Evropska unija trebalo da uvede sopstvene sankcije. On je kazao da je od vodećih francuskih firmi, kao što su Total i Reno, zatraženo da ne potpisuju nove ugovore sa Teheranom. On je i otputovao u Moskvu kako bi pokušao da ubedi Rusiju da prihvati oštriji embargo.
Ministar Lavrov je kritikovao ideju unilateralnih sankcija EU ili SAD. „Ako smo se usaglasili da radimo zajedno i ako je to rezultat zajedničkih odluka u Savetu bezbednosti UN, kakvu onda svrhu imaju unilateralne sankcije?“ zapitao je Lavrov.
„Najgora stvar koja bi mogla da se desi je rat, a kako bi ga izbegli, moramo nastaviti sa pregovorima i biti dovoljno strogi kada je reč o sankcijama“, kazao je Kušner. „Moramo precizirati sankcije koje bi demonstrirale ozbiljnost svetske zajednice u pristupu problemu, sve u cilju mirnog rešenja problema u skladu sa međunarodnim normama“, istakao je Kušner.
Ali, Lavrov je signalizirao da se Moskva protivi uvođenju treće runde sankcija UN, ističući sporazum koji je Međunarodna agencija za atomsku energiju IAEA postigla sa Teheranom prošlog meseca u cilju rešavanja problematičnih pitanja. „Smatramo da ne Savet bezbednosti ne bi trebalo vršiti pritisak da napusti okvire podržavanja IAEA“, kazao je Lavrov.
„Bombardovanje Irana bio bi pogrešan korak koji bi imao katastrofalne posledice“, kazao je juče zamenik ruskog ministra spoljnih poslova, Aleksandar Lošjukov. On je rekao da bi Iran trebalo da „deluje otvorenije i demonstrira više dobre volje, kako bi ublažio zabrinutost Zapada, ali je i istakao da Rusija ima malu moć uticaja nad Teheranom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.