Povodom obeležavanja 60- godišnjice Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, Amnesti internešenel (AI) u svom godišnjem izveštaju ocenjuje da je to „šest decenija neuspeha“, dodajući da svoje nade polaže u nove državnike, pre svega u SAD i Rusiji. Bilans perioda od 60 godina od potpisivanja Deklaracije 1948.
Povodom obeležavanja 60- godišnjice Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, Amnesti internešenel (AI) u svom godišnjem izveštaju ocenjuje da je to „šest decenija neuspeha“, dodajući da svoje nade polaže u nove državnike, pre svega u SAD i Rusiji. Bilans perioda od 60 godina od potpisivanja Deklaracije 1948. ne daje „mnogo razloga za radost“, izjavila je juče Irena Kan, generalna sekretarka ove međunarodne organizacije, predstavljajući godišnji izveštaj o stanju ljudskih prava u svetu.
„Amnesti ne potcenjuje napredak koji je postignut tokom tih 60 godina, ali smatramo da ovi pomaci nisu dovoljni“, navela je Kanova. Tortura se i dalje primenjuje u najmanje 81 zemlji, osnovne norme ravnopravnosti se ne poštuju u najmanje 54 zemalja, dok u najmanje 77 zemalja ne poštuje se sloboda izražavanja. Međutim, Irena Kan smatra da postoje razlozi za nadu kada se ima u vidu rastući uticaj civilnog društva, pojava novih sila kao što su Indija i Južna Afrika, kao i nove generacije državnika u SAD, Rusiji ili na Kubi.
Apel budućem predsedniku SAD da zatvori Gvantanamo
London – Organizacija za ljudska prava Amnesti internešenel je u svom ovogodišnjem izveštaju pozvala SAD i budućeg američkog predsednika da „povrati moralni autoritet“ zemlje i ukine zatvor u Gvantanamu, zabrani svako pribegavanje torturi i prestane da podržava autoritarne režime. Organizacija je ukazala na to da administracija predsednika Džordža Buša ima „tužan bilans“ u poštovanju ljudskih prava, ističući da SAD i dalje smatraju da simulacija davljenja prilikom saslušanja ne spada u torturu, zatim nastavljaju ispitivanja u tajnim zatvorima CIA, i dalje drže stotine zatvorenika u vojnoj bazi u Gvantanamu na Kubi, u Bagramu u Avganistanu i u Iraku.
Prema mišljenju Amnestija velike sile treba da predstavljaju „dobar primer“ drugima kako bi osnovna načela Deklaracije iz 1948. napokon bila poštovana, pre svega tamo gde je to najhitnije: u Darfuru, Zimbabveu, Pojasu Gaze, Iraku i Mjanmaru. „Godina 2008. pruža za te državnike priliku bez presedana da krenu u novom pravcu“, dodala je Irena Kan. Generalna sekretarka takođe je istakla da su ovogodišnje Olimpijske igre u Pekingu odlična prilika za kineske vlasti da značajno poboljšaju stanje ljudskih prava.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.