Jul i avgust su u kalendaru TID-ovaca vreme kada se plovi Dunavom, od izvora podno Švarcvalda do Crnog mora. Donji Milanovac je decenijama, uz još petnaestak gradova u Srbiji obavezno mesto zaustavljanja učesnika najstarije, najduže i najveće međunarodne, turističke, sportsko rekreativne kajak, kanu i veslačke regate na svetu. Za rekreativce iz Evrope i sveta priređuje se prigodan doček i program koji ukazuje na vrednosti kulturne i prirodne ovog kraja, pa će tako biti i ove godine.
Jubilarna, 60. TID regata krenula je iz nemačkog grada Ingolštata 21. juna, a na put do obale Crnog mora krenulo je oko 150 kajakaša podunavskih zemalja, ali i iz Češke, Švajcarske, Velike Britanije, Australije, Poljske, Slovenije, Italije, Španije, Švedske, Litvanije. TID-ovci će kampovati u više od 60 mesta duž Dunava u osam zemalja, prevaljujući tokom dana put dug 2.515 kilometara. U Srbiju uplovljavaju danas, 22. jula, kod Apatina, a organizator TID regate kroz Srbiju je Odbor za turizam Kajakaškog saveza Srbije uz pomoć domaćina Turističkih organizacija, opština i gradova kroz koje prolazimo, kaže za Danas Dejan Jovanović iz Kajakaškog saveza Srbije.
– Ova regata nema komercijalni, već promotivni karakter. Regata je prilika za prezentaciju kulture, istorije, tradicije, običaja, privrednog i turističkog potencijala krajeva kroz koje prolazimo. Ove godine na regati imamo zavidan broj mladih ljudi iz različitih zemalja, željnih dokazivanja, koji planiraju da preveslaju ceo Dunav i stignu do Crnog mora. Pripreme za ulazak regate u Srbiju su u završnoj fazi, a domaćini etapnih mesta pobrinuli su se, u skladu sa svojim mogućnostima i ambicijama, da dočekaju i ugoste regataše. Zbog vidnog napretka i poboljšavanja kvaliteta organizacije u Srbiji, svake godine se povećava broj učesnika regate u Srbiji, kaže Jovanović.
U svakom etapnom mestu u Srbiji TID-ovce očekuju zanimljivi programi. Na ulazu u Srbiju u Apatinu, posle granične provere, boravi se na prostoru najmodernije marine u Srbiji, gde će kao i u Bogojevu, Starom Slankamenu i Brzoj Palanci biti održan muzički ili folklorni program uz večeru sa domaćinima. U Bačkoj Palanci organizovana je poseta muzeju piva, u Novom Sadu su na „Štrandu“, Stari Slankamen i TO Inđija će se predstaviti sa turističkim potencijalima vinskog, istorijskog i zdravstvenog turizma, a beogradska opština Palilula, domaćin regate u Beogradu, priprema boravak učesnika regate sa bogatim programom dešavanja.
Učesnici regate biće i pod zidinama srednjovekovne Smederevske tvrđave, a u Velikom Gradištu priključiće se obeležavanju gradske slave i velikom narodnom vašaru povodom Sv. Ilije. U programu ovogodišnje TID regate je poseta Golubačkoj tvrđavi, centru za posetioce Lepenski vir, pećinama Ponikova i Veterani, prolazak kroz Đerdapsku klisuru i NP Đerdap. Tokom boravka u opštini Kladovo, koja ima tri etapna mesta, regataši će posetiti Arheološki muzej Đerdapa i ostatke Trajanovog mosta i tvrđavu Fetislam. Posle Brze Palanke i 588 kilometara i 18 dana učesnici regate će 8. avgusta napustiti Srbiju, uploviti u Bugarsku i nastaviti put ka Crnom moru, gde stižu 2. septembra.
– U Srbiju, odnosno u Apatin, u sredu, 22. juna, uploviće 150 kajakaša iz 16 zemalja: Nemačke, Austrije, Slovačke, Mađarske, Hrvatske, Bugarske, Rumunije, Češke, Slovenije, Švajcarske, Poljske, Velike Britanije, Švedske, Španije, Italije i naravno Srbije. Ovogodišnja jubilarna regata biće obeležena posebnim programima, rekao nam je Dejan Jovanović, posebno naglašavajući:
– Naši kajakaši su mnogo više komercijalni gosti od biciklista na koje se stavlja poseban akcenat i izgrađuje im se infrastruktura. Za našu aktivnost „plavu trasu“ već imamo, ali je takođe potrebno izgraditi usputne stajanke, kampove koje bi mogli da delimo sa biciklistima i drugim gostima koji se opredele za boravak u prirodi.
Pored 10 zemalja
Princip regate je dnevno veslanje, a zatim noćenje u prethodno određenim etapnim mestima. Kajakaši uz prethodnu najavu i dogovor sa organizatorom mogu se priključiti ili isključiti gde žele u zavisnosti od svoje fizičke spreme i slobodnog vremena. Ova tradicionalna regata prolazi pored 10, a zaustavlja se u osam zemalja, i za sada ovoj velikoj družini nisu se priključile samo Moldavija i Ukrajina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.