Maja Stanišić iz Beograda, mama jednogodišnjeg dečaka Lazara, ne može da se vrati na posao jer njen sin, rođen u martu, još uvek nije krenuo u vrtić. Kroz sličnu situacije prolaze porodice širom Srbije, pogotovo one čiji su mališani rođeni u martu, aprilu i maju, jer ta deca iako su napunila godinu dana u vrtić kreću tek u septembru.
Mali Lazar prvi rođendan proslavio je u martu, ali još uvek nije krenuo u vrtić iako je njegova mama odavno trebalo da se vrati na posao. U prošlom konkursnom roku je bio premali, a sada se čeka konačna lista za ovogodišnji konkurs i polazak u vrtić, ali tek u septembru.
— Po trenutnom sistemu suprug i ja šest meseci moramo da se snalazimo, jer naše dete nema pravo na vrtić do septembra. Iz vrtića kažu da nemaju pravni osnov da Lazar na vreme krene u vrtić. Moje porodiljsko se odavno završilo, trebalo je da se vratim na posao, ali još uvek ne mogu jer dete nema ko da čuva — rekla je Maja za roditeljski portal Bebac.
Maja je inženjer građevinarstva, a njen suprug radi pri Vojsci Srbije njihove porodice, babe i dede, žive van Beograda, te od njih ne mogu imati podršku. Oslonili su se na mehanizme države koje postoje oduvek, ali uprkos tome što se vreme menja vrtići svoju upisnu praksu nisu prilagodili savremenom roditelju.
— Centralna upisna komisija trebalo bi da prima decu tokom cele godine, u skladu sa smeštajnim kapacitetima ustanove, i mi smo u skladu sa tim podneli zahtev u prošlom upisnom roku. Odbili su nas jer je Lazar bio mali, sada međutim taj zahtev smatraju zastarelim, a do formiranja nove liste moramo čekati do septembra. Lazar će tada imati godinu i po dana, to za nas znači šest meseci snalaženja, dovijanja, uzimanja godišnjih odmora, bolovanja, dok na kraju ne budem morala da sam otkaz — kaže mama koja objašnjava da bi sve rešila samo da ima vezu, jer mnogi roditelji su primorani da pribegavaju tome.
— Nema šta da se kaže, situacija je takva da svi o tome znaju sve i da se sa tim mire. Mi smo početkom meseca poslali molbu da nam dete do kraja meseca maja prime u vrtić. Suprug je dobio usmeni odgovor da će ga primiti ako bude mesta, ali da će moći da krene tek u septembru — opisala je situaciju u kojoj se nalazi za roditeljski portal Bebac.
Lazar ima stariju sestru Nedu (4) koja je već upisana u vrtić i on bi trebalo da ima prvenstvo pri upisu, međutim pre septembra ovaj dečak neće moći da krene u vrtić zbog zastarelih pravila.
— Kucala sam na sva vrata, pisala sam svima, ali odgovora nema. Sve će to proći i ovaj moj problem će proći, ali o tome bi trebalo da se priča. Ljudi žele da osnuju porodicu, rode dete, ali eto za sve posle toga nikog nije briga. Ne trebaju nam besmislene populacione podrške, potrebno nam je da nas država ne ostavi na cedilu kada nam je podrška potrebna. Ja dete ne mogu da vodim na posao — rekla je Maja.
Ovaj problem traje već godinama i nije svojstven samo Beogradu, deca širom zemlje imaju isti problem. Roditelji se dovijaju, angažuju bake i deke ako ih imaju, plaćaju privatne vrtiće ili bebisiterke sve dok im dete konačno ne krene u vrtić. Usklađivanje rada i roditeljstva trebalo bi da bude jedan od prioriteta pronatalitetne politike u Srbiji ali u praksi roditeljima se još više otežava i radni angažman i roditeljstvo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.