Šest od 10 očeva u Srbiji ne učestvuje aktivno u odgoju dece 1Foto: Promo

Svaki treći roditelj u Srbiji fizički kažnjava dete uzrasta od dve do četiri godine, a šest od 10 očeva nije aktivno uključeno u odgajanje dece, rezultati su istraživanja o roditeljstvu koje je sproveo UNICEF.

Rezultati istraživanja predstavljeni su na onlajn konferenciji „Roditelj u centru pažnje“, koju su otvorili ministar zdravlja Zlatibor Lončar, predstavnici UNICEF-a Srbija i LEGO fondacije. Potom su usledila tri panela koja su se bavila različitim aspektima roditeljstva.

U okviru prvog panela „Igra – čuvar mentalnog zdravlja dece i roditelja“ bilo je reči o potrebama dece kada je reč o igri i važnosti igre za njihov razvoj.

Predstavljena je aplikacija „HaloBeba – Vaš saputnik u roditeljstvu“ koja će uskoro biti dostupna. Sadržaj su kreirali stručnjaci, aplikacija je personalizovana i roditelj unosi podatke o detetu, a onda dobija obaveštenja i savete u skladu sa tim.

Šest od 10 očeva u Srbiji ne učestvuje aktivno u odgoju dece 2
Foto: Youtube/UNICEF Srbija

Inače, telefonsko savetovalište „HaloBeba“ godišnje primi veliki broj poziva roditelja kojima je potrebna pomoć. Pitanja se najčešće odnose na dojenje deteta, ishranu, probleme sa grčevima, vakcinaciju, rast i razvoj dece.

Autor radio emisije „Tata, ti si lud“ Miša Stojiljković naglasio je da je od izuzetne važnosti da se očevima omogući plaćeno odsustvo od mesec dana kada se dete rodi.

„Te prve četiri nedelje su ključne. Majka je sa detetom devet meseci tokom trudnoće, a očevi prvi kontakt imaju kada ono dođe na svet. Ta fizička blizina je nešto nezamenjivo. Zato otac mora da bude tu. Meni je to iskustvo bilo veoma značajno, baš tih prvih mesec dana“, rekao je Stojiljković.

Drugi panel „Širenje dobrih modela podrške roditeljstvu – Mogućnosti i izazovi“ fokusirao se na mogućnost lokalne samouprave da unapredi i podstakne roditeljsto.

„Praksa se razlikuje od opštine do opštine. U nekim opštinama deci je omogućeno da borave besplatno u obdaništu. Imamo primer da lokalna samouprava realizuje projekte veštačke oplodnje. To je dobra praksa, ali problem je što nema standardizovanih mera. Sve zavisi od opštine do opštine. Nisu retke situacije da roditelji ne znaju koja su im prava“ objasnila je Maja Knežević Rončević, sekretarka Odbora Stalne konferencije gradova i opština Beograd.

Deca su prvi put pitana šta misle o radnom mestu roditelja, a rezultati te ankete analizirani su u okviru trećeg panela „Poslovanje po meri porodice i deteta“.

Više od 2.000 ispitanika starijih od 15 godina uključeno je u ispitivanje. Odgovori dece pokazali su da 21 odsto roditelja ima malo ili nema uopšte vremena za svoju decu.

Govornici na panelu dolazili su iz kompanija koje su pozitivan primer prakse na tržištu kada je reč o brizi o porodici zaposlenih. Složili su se da je važan balans između posla i porodice i da donosioci odluka moraju da pokažu razumevanje, a da će im se to višestruko vratiti.

Šest od 10 očeva u Srbiji ne učestvuje aktivno u odgoju dece 3
Foto: Youtube/UNICEF Srbija

Moderatorka diskusije iznela je podatak da je prošle godine u Srbiji  „samo 328 očeva iskoristilo odsustvo s posla zbog rođenja deteta.“

„Vreme je da stavimo roditelje u centar pažnje. Razvoj deteta ne može da se odloži. Svesni smo činjenice da je ovo kritično vreme, ali svi treba da se uključimo: pojedinci, lokalna samouprava i poslodavci. Politika po meri porodice se isplati. Empatija, građenje poverenja i prilagođavanje potrebama roditelja je od izuzetne važnosti“, zaključila je Jelena Zajegović Jakovljević, rukovodilac sektora za rani razvoj u UNICEF-u Srbija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari