Šestoro funkcionera „Politike“ nije prijavilo imovinu, iako su bili dužni da to urade po zakonu, otkriva KRIK.
Agencija za borbu protiv korupcije je zbog toga pokrenula postupak protiv njih u kojem ispituje kršenje zakona, kako je saopšteno KRIK-u iz ove institucije.
Postupak zbog neprijavljivanja imovine i prihoda pokrenut je protiv direktora Zefirina Grasija, članova nadzornog odbora „Politike“ Nemanje Stevanovića i Suzane Vasiljević, i kao i članova odbora direktora Zorana Mošorinskog, Danila Jakića i Željka Korice. Vasiljević je pre nekoliko dana, nakon poziva Agencije, prijavila imovinu.
Grasi je na čelo „Politike“ došao u septembru 2011. godine, a ostali su postavljeni sledeće godine. Kao državni funkcioneri, imali su zakonski rok od 30 dana da prijave imovinu. Agencija je postupak pokrenula tek prošle nedelje, čak četiri godine nakon propusta funkcionera – nakon pitanja koja su joj novinari KRIK-a poslali. Ukoliko se utvrdi da je zakon prekršen, Agencija će protiv njih podneti zahtev za pokretanje prekršajnog postupka. Ako ni tada ne prijave imovinu, onda će podneti krivičnu prijavu. Za ovo krivično delo zaprećena kazna zatvora je od šest meseci do pet godina.
– Direktori medija koji su delimično ili u celini u vlasništvu države ponašaju kao deo establišmenta, drugim rečima smatraju da su nedodirljivi i da oni ne moraju javnosti da podnesu nikakve podatke o sebi – rekao je za KRIK Rade Veljanovski, profesor Fakulteta političkih nauka. S tim se slaže i predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović koji za KRIK kaže da je „kultura“ prijavljivanja imovine i prihoda onih koji rade u medijskim kompanijama na veoma niskom nivou.
S obzirom da ovi funkcioneri nisu podneli izveštaje, javnosti nije poznato ni koliku platu imaju u „Politici“.
Zefirino Grasi u „Politici“ radi od 1977. godine i dugogodišnji je urednik „Politikinog zabavnika“. Za vršioca dužnosti direktora postavljen 2011, a u maju 2012. postao je generalni direktor. Uvidom u katastar nepokretnosti, novinari KRIK-a utvrdili su da direktor „Politike“ poseduje stan od 68 kvadrata u Bulevaru Zorana Đinđića i kuću od 130 kvadrata i zemljište u Boljevcu, nadomak Zaječara. Kuća je izgrađena bez građevinske dozvole. Poseduje i automobil fiat koji je, kako kaže, kupio na kredit. On je u razgovoru sa novinarima KRIK-a ispričao da imovinu i prihode nije prijavio jer nije znao da je državni funkcioner.
– Dobio sam dopis (od Agencije) tako da ću ja to predati, nije to nikakav problem, imam osam dana da prijavim – rekao je Grasi.
Dva člana nadzornog odbora „Politike“ Nemanja Stevanović i Suzana Vasiljević takođe nisu podneli izveštaj na vreme. Stevanović je od 2012. godine specijalni savetnik Aleksandra Vučića. Od 2005. godine radi u diplomatiji, a pet godina kasnije se učlanio u Srpsku naprednu stranku (SNS). Osim u „Politici“, Stevanović ima još dve funkcije – predsednik je upravnog odbora „Rudarsko topioničarskog basena Bor“ i nadzornog odbora kompanije „Fabrika automobila Priboj (FAP)“).
Prihode koje ostvaruje na ovim funkcijama takođe je bio dužan da prijavi Agenciji. Stevanović, prema istraživanju KRIK-a, poseduje dva stana. U Ustaničkoj ulici u Beogradu ima trosoban stan veličine 72 kvadratna metra. NJegova je i garsonjera na Žitnom trgu u Novom Sadu veličine 23 kvadratna metra. Stevanović je odbio da novinarima KRIK-a odgovori zašto nije prijavio imovinu.
Premijerova savetnica za medije Suzana Vasiljević koja je u nadzornim odborima kompanija „Politika“ i „Air Serbia“ takođe nije predala izveštaj o imovini i prihodima na vreme, o čemu je prošlog meseca pisao i BIRN. Agencija je tada pokrenula postupak, a Vasiljevićeva je prijavila imovinu prijavila tokom pisanja ove priče. Prema njenom imovinskom kartonu, poseduje jednosoban stan od 64 kvadratna metra, njivu od 25 ari, automobil mini moris i ima ušteđevinu u banci. Kao član nadzornog odbora „Politike“ mesečno prima 120.000 dinara i još blizu 100.000 dinara joj je plata kao savetnice u Ministarstvu odbrane. Prema podacima britanskog poslovnog registra, ona je vlasnik firme „Bioslandry conulting Eastern Europe“ iz Londona.
Suzana Vasiljević je za BIRN rekla da ona više nije vlasnik ove firme, kao i da nije znala za obavezu prijavljivanja imovine pre nego što su je novinari pozvali.
Članovi izvršnog odbora „Politike“ Zoran Mošorinski, Danilo Jakić i Željko Korica takođe nisu prijavili imovinu i prihode. Mošorinski je pre članstva u izvršnom odboru, bio direktor u ćerki firmi „Politike“ – „Politika Magazini“, do njenog gašenja 2008. godine.
Korica je novinarima KRIK-a rekao da poseduje stan, kola i ušteđevinu u banci. Tvrdi da je imovinu prijavio Agenciji – iako nam je Agencija rekla da nije. On je bio direktor kompanije „Politika Štamparija“ pre postavljanja u odbor. Jakić i Mošorinski nisu odgovorili novinarima KRIK-a na mejlom postavljena pitanja.
VlasništvoList „Politika“ nalazi se u vlasništvu kompanije „Politika novine i magazini“, a koja je u vlasništvu akcionarskog društva „Politika“ i kompanije „East Media Group“. U akcionarskom društvu „Politika“ država ima većinsko vlasništvo, pa je menadžment ove kompanije dužan da prijavi izveštaj o imovini i prihodima. Ćerka firma „Politika novine i magazini“ nema direktno vlasništvo države pa njen menadžment, kako nam je objašnjeno u Agenciji za borbu protiv korupcije, nema obavezu da podnese izveštaj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.