I, bi predsednik države u poseti Zlatiborskom i Raškom okrugu. Na predizborni put poneo je, ponovo, pune džakove para i projektnih obećanja.
Kome šta treba: put, fabrika sa hiljadu radnika, struja plaćena i neplaćena, čist vazduh, klinički centar, popunjavanje budžetskih rupa odmah. Opet, to beše istorijska poseta:„Hvala, predsedniče“.
Ono što je trebalo da se vidi i pokaže narodu, za ta dva dana, gledalo se uživo na lokalnim i televizijama sa nacionalnom frekvencijom, plus portali od svake ruke. Ono što nije bilo „za gledanje i viđenje“ išlo je od usta do usta i preko društvenih mreža.
Tako je u javnost stigla priča o mladoj novovaroškoj slikarki Erni Paljevac i njenoj sestri, koje su sa transparentima „Rio Tinto, marš iz Srbije“ i „28% više Nove Varoši nije za piće i sadrži fekalije“.
-Doček je bio kod nove osnovne škole i čim smo se približile masi, prišao nam je komandir Policijske stanice u Novoj Varoši Slobodan Golubović. Naredio je da nas legitimišu i pretresu, a jednoj policajki u civilu je rekao: „Prati ove dve, ti si zadužena za njih“. Sproveli su nas u masu, gde su svi bili bez maski, legitimisali, pretresli su nam džepove od kaputa i pantalona. Ispipali i pretražili torbe u kojima su bili transparenti – priča za Danas Erna i dodaje da su njih dve bile jedine žene koje su „od nekoliko hiljada, imale hrabrosti da ukažu na probleme za čije rešavanje se zalažu“.
Sestra i ja smo zagalamile
Sestra i ona su zagalamile, tražeći da im se vrate transparenti „jer nisu uvredljivi ni provokativni“. Predsednikovo lično obezbeđenje vratilo im je transparente, nakon što su prošli „kontrolu“.
-Malo posle toga mi smo podigle transparente. Sa sestrine leve strane stajao jedan klasični SNS batinaš i kada je video transparent, toliko ga je jako povukao, da je povukao i moju sestru – prepričava Erna.
Na takvu postupak odgovorila je dozivanjem i traženjem transparent nazad. Sve se događalo naočigled mase, koja ih je ignorisala.
Njih dve nisu odustajale od namere da vrate svoje transparente i, opet, su zatalasale masu. Posle još jedne “provere” transparent je vaćen. Dobila je i jedno tiho „izvini“ od „naprednjaka“ koji je pokušao da oduzme parolu.
-Kada je stigao predsednik, nas dve smo držale parole i nismo htele da se upuštamo u bilo koju vrstu rasprave. Kada je video moju parolu sa procentom zagađenosti vode, rekao je da je, upravo, zbog toga i došao. Videlo se, da mu baš nije drago, jer nije navikao da se ljudi u malim sredinama bune. U jednoj od njegovih dramskih pauza, uzvikivala sam „Rio Tinto, marš iz Srbije“. Na to, je rekao da nas vidi i da mu je drago što i drugačiji glas može da se čuje, ali da nema potrebe da se viče, jer je on i naš predsednik – kaže novovaroška mlada slikarka.
Nisu se pripremale za „doček“
Nisu se sestre Paljevac posebno pripremale za „doček“ predsednika države, jer satnica je „do poslednjeg trenutka držana u tajnosti“. Za događaj su saznale veče pred dolazak „jer već 15 godina nemaju televizor“ i previše ne prate drutvene mereže.
– Sve je bilo u trenutku. Prvo smo počele da se šalimo da ćemo se pojaviti na skupu sa transparentima dok stvarno nismo shvatile da to možemo i da sprovedemo u delo. Odmah smo uzele prazne kutije koje su ostale od selidbe, akrilne boje i četkice i napravile transparente koji su definitivno odskakali od ostalih parola sa skupa, a koje su svi režimski mediji cenzurisali – objašnjava Erna pripreme za svoj poduhvat i dodaje da to nije “samo akcija njih dve kao individue, zbog čega neko treba da ih kuje u zvezde, već u ime svih koji su im podrška”.
Glavni motiv im je bio “ideja da se, po ko zna koji put, vrti ista priča i da svaka vlast nalazi svoju zonu komfora u malim sredinama”. Njih dve za sebe vole da kažu “da su mali kamen u cipeli koji žulja i ne da ti normalno da hodaš”.
Sve vreme na skupu osećale su da su nebezbedne, jer nisu mogle da pretpostave na šta su sve spremni policijski komandir, ni policija, ni drugo obezbeđenje. Osim toga, osećale su pokretačku dozu adrenalina, “jer znamo da radimo nešto ispravno i korisno”.
Straha nije bilo, zato što sestre Paljevac najbolje funkcionišu kada su zajedno.
-Uvek imamo jedna drugu kraj sebe i to nam je mnogo pomoglo na skupu. Ne plašimo se posledica, jer ništa loše nismo uradile. Ne radiš ništa loše, ako ukažeš na problem i ako se boriš za pravdu i istinu. Ogromna većina ima mentalitet „ćuti i trpi“ jer su uplašeni, ucenjeni, pod pritiskom i ne znaju za drugu opciju. To se, baš, može osetiti u malim sredinama – ocenjuje Erna.
Doselile iz Novog Sada
Sestre Paljevac su se, pre dva meseca iz Novog Sada doselile u Novu Varoš. Baš u vreme kada je najviše počelo da se pričao o Rio Tintu i drugim ekološkim problemima.
Mala Nova Varoš nije bez ekoloških problema, ali većina stanovnika o tome ćuti „zato što ništa ne može da se promeni“.
Kada su krenule blokade u Srbiji, Erna i njena sestra, sa grupom svojih istomišljenika, blokirale su saobraćajnicu koja od njihovog gradića vodi ka primorju.
Lokaciju za podizanje glasa izmestili su ispred zgrade lokalne samouprave. Tu ih je policija u civilu uredno snimala i fotografisala.
Njih dve nema nigde na fotografijama i snimcima sa dočeka predsednika Srbije u Novoj Varoši. A, i ne treba im, one već 15 godina nemaju TV aparat.
Erna za sebe kaže da je „volonterka i slikarka, kojoj je bitno da sa svojom porodicom, prijateljima i prijateljicama sačuva Zlatar“,
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.