Kao i ranije i ove godine poslednja subota u julu u Prijepolju protekla je u završnim programima na, šestoj po redu, turističko-zabavnoj manifestaciji „Limski darovi“. Od 18 prijavljenih kandidata između skoro dve hiljade prijepoljskih zetova koji se nalaze po celom svetu kroz „gusto“ sito ovogodišnjeg žirija prošlo je samo ime Muhameda Hamka Rovčanina iz Nove Varoši. Njemu je pripala titula najboljeg zeta za 2010. godinu na Zetovijadi koja uz Limski kotlić predstavlja najatraktivniji deo „Limskih darova“ organizovanih na levoj obali reke, nizvodno od mesta na kojem niču konture novog mosta na Limu. Predsednik društva Limski darovi Milan Cmiljanović u obrazloženju odluke žirija rekao je da ove godine u izboru najboljeg prijepoljskog zeta delom presudio i „mileševski umetnički fluid“ poslednjeg nosioca ove titule Muhameda Hamka Rovčanina, vrsnog slikara i drvorezbara.

– Nisam iznenađen, da budem iskren, odlukom žirija prijepoljske Zetovijade. Ja sam ovde često, moja Bilsuna je iz Prijepolja i sa njom sam 36 godina. Skoro sam imao i izložbu slika i skulptura u Muzeju u Prijepolju, a pišem i pesme. Verovatno sam i po tome, uz sve ono drugo što se traži od zetova, upao u oči žiriju, rekao je na proglašenju najboljeg zeta Muhamed Hamko Rovčanin.

U pripremanju riblje čorbe ni kiša koja je, s vremena na vreme, kvasila Prijepolje na obalama reka i ušće Mileševke u Lim, a što je mnogim gostima, kao Velizaru Đeriću, članu Predsedništva Olimpijskog komiteta Srbije i potpredsedniku Sportskog saveza Srbije, bio povod da prave poređenja sa Beogradom, Dunavom i Savom, nije omela preko četrdeset ekipa i više od dve stotine takmičara da podlože vatru ispod kotića. Posle nekoliko sati krčkanja limske ribe u kotlićima i ocena žirija proglašeni su i pobednici. Najbolja riblja čorba krčkala se u kotliću ekipe „Šicalo i babo Džon“ i njima je pripala prva nagrada, mermerni umivaonik u vrednosti od hiljadu evra. Ova družina pred velikim brojem sugrađana i gostiju Zetovijade i „Limskih darova“ pojavila se i kao vokalno-instrumentalni sastav sa pesmom „Žal za Limom“ ovdašnjeg angažovanog kulturnog poslenika Samira Sadikovića. Na taj način oni su se priključili sve većem korpusu protivnika izgradnje brana na Limu. Refren pesme „Lime moj, Lime zeleni, još ti živiš u pesmi i meni“ i porukom „… krila tvoja seku, čupaju ti srce iz grudi“ te druge aktivnosti aktivista, ekologa, splavara i izviđača u cilju zaštite reke, a i opaske voditeljice programa Prijepoljke Nataše Mihailović, urednice emisije RTS „Šta radite, bre?“ donekle su obeležile ovogodišnje „Limske darove“, gotovo plebiscitarno podržane i od građana i gostiju koji su ovih dana na odmoru u Prijepolju. Jedino ovakav način ispoljavanja odnosa i mišljenja javnosti prema menjanju zemljopisa na širem području opštine Prijepolje, posebno u Limskoj dolini, nije bio baš po volji nekim lokalnim funkcionerima koji su prisustovali završnom delu ovogodišnjih Limskih darova.

Ekipa Izviđačkog odreda „Boško Buha“ dobila je bicikl kao drugu nagradu koju su poklonili deci iz lokalnog udruženja osoba ometenih u razvoju. Treće mesto pripalo je „Talpinašima“ a predvodio ih je Zoran Pantović, predsednik Osnovnog suda u Prijepolju. Kuvari Policijske uprave u Prijepolju nisu se ove godine proslavili spremanjem riblje čorbe, jer je proglašena najgorom, pa su kao nagradu dobili nov kotlić da nauče do sledećeg jula tajne kulinarstva i jela od limske ribe.

– Iz godine u izbor je sve teži. Pobednička čorba je zbilja „legla“ u kašiku i grlo, imala je sasvim potrebnu ljutinu, a po mirisu i ukusu izdvajala se od ostalih, ocenio je predsednik žirija Nebojša Ljuštanović kvalitet spravljenih jela, primećujući da ni u jednom kotliću, od najboljeg do najgoreg, nije ostala ni jedna kutlača čorbe.

Do kasno u noć limskom dolinom čuli su se zvuci Prijepoljskih tamburaša, a nebo su prekrivali svetlosni snopovi vatrometa priređenog sa prostora ispred Doma kulture.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari