U poslednjih sedam godina region juga Srbije koji se naslanja na državne granice sa Makedonijom, Bugarskom i administrativnom linijom sa Kosovom i Metohijom po ocenama predstavnika međunarodne zajednice predstavlja glavni kanal za trgovinu oružjem, ljudima i drogom. U poslednje dve godine podaci nadležnih pravosudnih organa na ovom području ukazuju na smanjenje trgovine oružjem.

U poslednjih sedam godina region juga Srbije koji se naslanja na državne granice sa Makedonijom, Bugarskom i administrativnom linijom sa Kosovom i Metohijom po ocenama predstavnika međunarodne zajednice predstavlja glavni kanal za trgovinu oružjem, ljudima i drogom. U poslednje dve godine podaci nadležnih pravosudnih organa na ovom području ukazuju na smanjenje trgovine oružjem. U padu je, bar poslednjih godina, i broj slučajeva trgovine ljudima, kažu zvanični podaci policijskih, pravosudnih organa, ali i oni koji dolaze iz civilnog sektora.

Od balkona do „kinder jaja“

Na području juga Srbije sve su češći i slučajevi da se na zapuštenim njivama u okolnim selima ilegalno gaji konoplja. Zdravko Nikolić (25) iz sela Rakovac u bujanovačkoj opštini na svojoj njivi izgajao je indijsku konoplju. Lišće je osušio u svom plasteniku i dobio 141 gram „trave“, kutiju šibice od nekoliko grama uživaocima, u ovom slučaju romske populacije, prodavao je po ceni od 500 dinara.

U nekoliko slučajeva u Vranju zabeleženo je da se konoplja gaji i na terasama stambenih zgrada, a da se to otkrije tek kada se ona nađe u prodaji po ceni od sto dinara za džoint kolika je trenutna cena kod dilera na području Vranja i okoline. Policija drogu otkriva najčešće sakrivenu u automobilima, spakovanu u kutijama šibica, ili kao što je to nedavno otkriveni slučaj pokazao u pakovanjima „kinder jaja“.

No, zato je u porastu broj građana Turske, Makedonije, Albanije, Bugarske koji ovo područje koriste za prenos droge sa Bliskog Istoka u zemlje Evropske unije. Za to se koriste magistralni putni pravci Istanbul – Skoplje – Preševo, kao i Skoplje – Priština – Preševo, ili oni koji vode od Istanbula preko Bugarske ka graničnim prelazima Gradina i Strezimirovci.

Za 56 kilograma heroina – 14 godina zatvora

Pre dve godine u Okružnom sudu u Vranju Miloje Stamenković zbog pokušaja prenosa čak 56 kilograma heroina osuđen je na kaznu zatvora od 14 godina. Zabeležen je i sudski proces protiv „pazarske grupe“. Enes Biševac i Malić Destanović iz Bugarske preko graničnog prelaza Strezimirovci u Srbiju su uneli 31 kilogram heroina izuzetnog kvaliteta, za koji se pretpostavljalo da vodi poreklo iz Turske. Njih je policija u koordiniranoj akciji uhvatila na teritoriji opštine Surdulica. U sudskom procesu Biševac je osuđen na 12, a Destanović na osam godina zatvora. Obe presude potvrdio je i Vrhovni sud Srbije. To su do sada najveće otkrivene količne droge, čiji su prenosioci sudski procesuirani.

Na ovu konstataciju ukazuju i podaci iz Okružnog suda u Vranju. U ovoj pravosudnoj instituciji ocenjuju da postoji „konstanta u poslednjih nekoliko godina“ kada su u pitanju krivična dela koje zakon tretira kao „neovlašćenu proizvodnju i stavljanje u promet opojnih droga“.
– U 2005. godini bilo je ukupno 72 predmeta koji su se odnosili na drogu. Od toga, 25 predmeta koji spadaju u teža krivična dela odnosilo se upravo na neovlšćenu proizvodnju i stavljanje u promet opojnih droga. Procesuirano je 47 predmeta vezanih za držanje droge za sopstvene potrebe, odnosno neovlašćeno držanje – navela je za Danas portparolka Okružnog suda u Vranju sudija Vesna Stevanović.
Tokom 2006. godine broj predmeta bio je 79, za sedam više u odnosu na prethodnu godinu, a procesuirano je 55 slučajeva u kojima su lica neovlašćeno držala drogu. Tokom 2007. godine Okružni sud u Vranju procesuirao je 78 predmeta iz ove krivične oblasti, od čega je 47 vezano za neovlašćeno držanje droge. Četrdeset pet predmeta je okončano pravosnažnim presudama, a dva sudska procesa su još uvek u toku.
– Interesantno je da je tokom prošle godine Okružni sud u Vranju u radu imao ukupno 120 predmeta za različita krivična dela, a dve trećine su se odnosili na neovlašćenu proizvodnju, stavljanje u promet ili držanje droge – ističe Stevanovićeva.
U strukturi lica koja su optužena za krivična dela vezana za drogu najčešće je reč o povratnicima koji imaju svoje policijske dosijee iz ranijeg perioda, ali u sudu navode da ima i novih lica koja se prvi put javljaju u izvrešenju dela iz oblasti proizvodnje, ali i trgovine drogom.
– Droga preko Turske i sa Bliskog istoka stiže najčešće na Kosovo ili Makedoniju odakle se zbog neadekvatnih uslova kontrole na administrativnim prelazima sa Kosvom, kod Končulja ili Doborosina lako ubacuje na teritoriju Preševa, Bujanovca i Vranja, odakle se najveće količine dalje distribuiraju, a deo ostaje na ovdašnjem tržištu – pojašnjava za Danas puteve droge penzionisani pripadnik policije iz Vranja koji je dugo vreme radio kao inspektor za suzbijanje trgovine drogom. Po njegovim rečima, lanci droge vode i preko Bugarske, a za unos u zemlju se koristi granični prelaz Strezimirovci i Ribarci, kod Bosilegrada. Izbegava se prelaz Gradina gde je carina i policija specijalizovana za otkrivanje droge.
Dostupni podaci iz policije i pravosuđa ukazuju da je trgovina, ali i neovlašćena proizvodnja droge, na jugu Srbije najunosniji multietnički biznis u koji su uključeni Srbi, Albanci, ali sve češće i Romi. Krivični zakon Republike Srbije u članu 246 stav 1. predviđa kaznu od dve do 12 godina za ono lice koje „proizvodi, prerađuje, prodaje ili nudi na prodaju, ili ko radi prodaje kupuje, drži ili neovlašćeno prenosi supstance ili preparate koji su proglašeni za opojne droge“. Stav 2. ovog člana predviđa kaznu od pet do 15 godina ukoliko se „od strane više lica organizuje mreža za preprodaju ili prodaju preko posrednika“.
– Najmanji problem predstavlja zakonska regulativa, mnogo je veći problem što na ovom prostoru gde je sve više droge ona postaje dostupna po nižoj ceni, a u skladu sa ponudom i tražnjom, uglavnom mladima i nezaposlenima. Proces prevencije je spor i neadekvatan, pa otuda je i toliko uživaoca droge u ovom regionu – precizira sudija Vesna Stevanović iz Okružnog suda u Vranju.
Nastavlja se
Sutra: Vranjska heroinska žurka sa fatalnim ishodom

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari