Polaganjem venaca i cveća na Spomen-obeležje Kadinjača, služenjem parastosa i izvođenjem umetničkog programa pod nazivom „Noć pre jutra“, obeležena je 75. godišnjica Bitke na Kadinjači.
Sveštenici SPC služili su parastos, a državnoj ceremoniji obeležavanja godišnjice te bitke prisustvovali su i vence položili delegacije Vlade Srbije, Vojske Srbije, SUBNOR, Grada Užica, potomci poginulih boraca, mnogi građani i gosti iz Slovenije, Italije i gradova Srbije.
U toj bici protiv nadmoćnije nemačke vojske, 29. novembra 1941. godine, poginuli su skoro svi borci Radničkog bataljona, žrtvujući se da bi omogućili povlačenje Vrhovnom štabu partizanskih jedinica na čelu sa Josipom Brozom Titom iz Užica prema Zlatiboru i dalje ka Bosni. Nakon te bitke, prestala je da postoji Užička republika, u to vreme jedina slobodna teritorija u okupiranoj Evropi.
Istakavši da su se heroji Kadinjače borili za slobodu i da su se suprotstavili najvećem zlu 20. veka, Dragan Popović, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, poručio je da „nažalost, fašizam nije pobeđen 1945. godine“.
– Na nama je da se i danas tom zlu suprotstavljamo. Danas je fašizam kad lomite table sa ćirilicom i kad proterujete ljude sa njihovog ognjišta – rekao je Popović i dodao da Srbija „nikada nije vodila osvajačke, nego samo odbrambene ratove“.
Istakavši da je Srbija „pre 75. godina izabrala pravi put, suprotstavila se fašizmu i na poziv KPJ i Josipa Broza Tita krenula na ustanak“, Vidosav Kovačević, zamenik predsednika SUBNOR Srbije, poručio je da veruje u to da će biti „nastavljeno negovanje naše slavne antifašističke i narodnooslobodilačke prošlosti“.
– Užice je ponosno na hrabre borce Radničkog bataljona i na svojih 67 slobodarskih dana u periodu dok je rat besneo širom Evrope. Užička republika ima svoje mesto u evropskoj istoriji i predstavlja simbol slobode, ponosa i snažnog antifašističkog otpora – poručio je gradonačelnik Užica Tihomir Petković.
‘]
Partizani i četnici su levičari– I četnici i partizani su, suštinski, bili levičarski pokreti. Partizani su bili boljševici, a četnici bi, po današnjoj terminologiji, mogli da budu neka vrsta socijaldemokrata – kazao je profesor Predrag Marković, istoričar i potpredsednik SPS, gostujući na užičkoj TV Lav, dodavši da je „većina četnika prešla u partizane 1944. godine“. Navodeći da je “SUBNOR dugo monopolisao ideju o tome ko je pravi antifašista“, on je istakao da je „antifašista mogao da bude i onaj ko nije komunista“, te da „mnogi veliki antifašisti nisu bili komunisti“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.
Još vesti iz ovog grada
– I četnici i partizani su, suštinski, bili levičarski pokreti. Partizani su bili boljševici, a četnici bi, po današnjoj terminologiji, mogli da budu neka vrsta socijaldemokrata – kazao je profesor Predrag Marković, istoričar i potpredsednik SPS, gostujući na užičkoj TV Lav, dodavši da je „većina četnika prešla u partizane 1944. godine“. Navodeći da je “SUBNOR dugo monopolisao ideju o tome ko je pravi antifašista“, on je istakao da je „antifašista mogao da bude i onaj ko nije komunista“, te da „mnogi veliki antifašisti nisu bili komunisti“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.