Poznati bavarski političar i bivši nemački ministar finansija Teo Vajgl juče je okončao svoj četvorogodišnji mandat za proterivanje korupcije iz nemačkog koncerna Simens, a koji je 2009. dobio ne od nemačkih nego od nadležnih američkih organa. „Posao je uspešno okončan“, rekao je Vajgl i dodao da Simens sada može služiti kao primer za ugled u borbi protiv korupcije u preduzeću.


To je, tvrde Nemci, bio najveći skandal sa podmićivanjem ikad zabeležen u Nemačkoj: 2006. je otkriveno da je najveći evropski elektronski koncern širom sveta potrošio 1,3 milijarde evra „kako bi mu poslovi išli kao podmazani“. Simens ima velike poslove u Americi, a veliko otkriće umalo nije dovelo do njegovog velikog isključenja iz javnih nabavki u toj zemlji na čemu je ostvarivao oko trećine prihoda, a što bi i za manje firme i na manjim tržištima bilo ravno katastrofi. Amerikanci su pristali da na poslovima dovođenja Simensa u red bude angažovan jedan Nemac, pošto im je Vajgl navodno podneo dokaze o svojim iskustvima na mestu državnog tužioca u Bavarskoj.

Pošto je ispitano 2.500 saradnika Simensa, u 39 država podnet je izveštaj i date su preporuke koje su, tvrdio je juče Vajgl, u firmi postale zakon i svakodnevica. „Iz država u kojima se bez podmićivanja ne može raditi, Simens se povukao privremeno ili zauvek. Ne samo u Aziji i Africi, takvih stvari ima i u Evropi“, rekao je juče Vajgl, ali nije naveo na koje je tačno evropske države mislio. Simens, inače, posluje u Srbiji.

Iako je sama firma prošle godine otkrila pokušaj jednog svog saradnika da podmićivanjem Simens dobije posao na elektrani u Kuvajtu, što je odmah prijavljeno nadležnim američkim organima, Amerikanci su im to uzeli kao pozitivan, a ne kao znak za osudu. „Rekli su: kad sa 400 000 zaposlenih ne biste uopšte imali korupcije, ne bismo vam više verovali“, ispričao je Vajgl na konferenciji za štampu. On je, kako prenosi Handelsblat, rekao da je za svoj rad dobio relativno skromnu nadoknadu, ali „moram da kažem, zaista sam toliko vredeo“.

Što se poslovanja tiče, tvrdi Handelsblat, Simens se nije oslobodio višedecenijske boljke: retko mu je polazilo za rukom da raste, a da to bude profitabilno, uglavnom je nastavio da uzima velike neprofitabilne projekte kako bi generisao prihode.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari