Da podsetimo, Dejan Bojović iz Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu ocenio je da je „u toku potpuno divljačko, nestručno, kriminalno rušenje Hotela Jugoslavija„, upozorivši da će iz 30 hiljada tona šuta koji će nastati rušenjem, u vazduh biti oslobođena najmanje tona azbesta.
Milenijum tim je, kako javlja Reporterka N1, negirao ove tvrdnje rekavši da su izjave „netačne i zlonamerne“, kao i da se gradi u skladu sa propisima.
„Ljudi ne shvataju koliko je azbest opasan… Nije toksičan sam po sebi, ali kada se lomi, oslobađa azbestnu kiselinu koja je kancerogena i izaziva neke druge bolesti… Problem je u Srbiji što se opasan otpad ne odvaja i materijali se bacaju na golmilu, koji završava na deponiji. Postoje naznake iz 1957. da su određene prostorije, kao što je kotlarnica, koristile azbest“, navodi Simišić za N1.
Aktivista ističe problem – da su informacije „šture“.
„Mi ćemo otići do gradskog Sekreatarijata za zaštitu životne sredine i tražićemo plan tretmana otpada. Morali su da izvrše inspekcijski nadzor pre nego su konkurisali za građevinsku dozvolu. Morala je da postoji tvrdnja da su ispitali objekat i dokazali da nema azbestnih materijala. Od Ministarstva građevinarstva i Ministarstva životne sredine ćemo tražiti da se obustave radovi dok ne dobijemo sve informacije“, objavljanja dalje za N1. Ističe da poseduje informaciju da se radi bez građevinske dozvole.
O samom rušenju za N1 je govorila i profesorka Jelena Carević.
„Na osnovnu javno dostupnih snimaka deluje da se ne sprovodi proces selektivnog rušenja. I dalje su prisutni prozori, vrata, pa čak i nameštaj. Ako se nastavi, da li će moći da se izvrši razvrstavanje materijala na gradilištu i da li će taj materijal uopšte moći da se upotrebi ili reciklira, ili da završi na deponiji“, objašnjava ona.
Kako navodi, postoje informacije da u objektu postoje opasni materijali i da će osloboditi opasni otpad.
„Postoji informacija da u objektu postoje opasni materijali i da će se osloboditi opasni otpad. Onda je potrebno da u planu o upravljanju otpadom od građenja i u rušenja, postoji plan kako se otpad izdvaja pre početka rušenja, kako ne bi došlo do mešanja opasnog i neopasnog otpada… Ako dođe do pojave materijala o kojima nismo imali informacije pre početka rušenja, a vidimo da su opasni, rušenje se mora zaustaviti, naprviti plan, pa onda nastaviti“, ističe sagovornica N1.
Vesna Cvetanović ispred inicijative „Odbranimo Jugu“ navela je koji su zahtevi ovog udruženja, a čiji članovi protestuju ispred hotela.
„Ne znam dokle ćemo biti ovde. zahtev je da se zaustavi rušenje, da institui koji se bave javnim zdravljem utvrde da li ima azbesta i štetnih materija. Ako već mora da se ruši, neka se ruši kako treba“, zaključila je.