Engleska kraljica Elizabeta II progovorila je o politici, što retko čini, kako bi poručila glasačima u Škotskoj da „pažljivo razmisle o budućnosti“ pred referendum o nezavisnosti koji će biti održan u četvrtak. Dok se premijer Dejvid Kameron juče pripremao da izda upozorenje u Škotskoj da će glasanje za nezavisnost dovesti do trajnog razlaza od Velike Britanije, oni koji su za opstanak Unije pozdravljali su kraljičine reči.
Pristalice nezavisnosti su saopštile da izjava kraljice ide u njihovu korist. Kameron je tokom posete Škotskoj održao govor u kome je rekao da je „ovo odluka jednom za svagda“. „Ako Škoti glasaju za, Ujedinjeno Kraljevstvo će se podeliti, i krenućemo odvojenim putevima zauvek“, rekao je Kameron. Kameron je predočio pozitivnu stranu o prednostima opstanka Velike Britanije.
Dejvid Bekam je svoje ime stavio na listu slavnih ličnosti Britanije koji su u otvorenom pismu „Ostanimo zajedno“ pozvali građane Škotske da glasaju protiv nezavisnosti. Među onima koji su protiv su i Mik Džeger, Pol Makartni, Dejvid Bouvi, astrofizičar Stiven Hoking, glumica Džudi Denč i spisateljica Džoana Rouling. Jedan od najvećih pristalica nezavisnosti Škotske je glumac Šon Koneri, koji na jednoj nadlaktici ima tetovažu „Scotland Forever“. Za nezavisnost su se izjasnili i reditelj Ken Louč, škotski glumci Džerard Batler i Alen Kuming i britanski Rasel Brend, Piter Mulan, kao i pisac Irvin Velš.
Niz istraživanja javnog mnjenja pokazao je da su kampanje prilično izjednačene. Anketa za Obzerver je utvrdila da je za nezavisnost njih 53 odsto, a protiv 47 odsto. Istraživanje za Sandej tajms ima slične rezultate – 51 odsto za i 49 protiv. Najdramatičnije rezultate dala je anketa sprovedena za Sandej telegraf – 54 odsto „za“ naspram 46 odsto „protiv“. Međutim, uzrok po kome je rađena ova anketa bio je samo 700 birača, a ne 1.000 što je uobičajeno.
Prvi ministar Škotske Aleks Salmond trebalo je juče da se sastane s poslovnim liderima Škotske kako bi im objasnio da bi nezavisnost pomogla rastu škotske ekonomije. Takođe, Salmondova zamenica, Nikola Stardžon, poručila je penzionerima da zaokruže „da“ kako bi njihovi unuci imali mogućnosti koje su, kako je rekla, bile uskraćene prethodnim generacijama. Ona navodi da su penzije Škotima zagarantovane i zaštićene u slučaju nezavisnosti, i da buduće generacije zaslužuju da imaju korist od škotskog bogatstva.
Ukoliko Škotlanđani na referendumu kažu „da“ nezavisnosti, to bi poljuljalo Evropsku uniju i NATO, piše agencija AP, prenosi Beta. Odvajanjem od ostatka Britanije, Škotska bi automatski izašla i iz EU i NATO, te bi morala da zatraži ponovno učlanjenje. Posebno bi u slučaju EU ponovno učlanjenje Škotske moglo da bude dug i naporan proces, pošto se druge zemlje protive tome da Škotlanđanima daju privilegije date Britaniji, koja je izuzeta od ulaska u evrozonu i od uključenja u Šengen zonu.
Za admirale i generale NATO insistiranje sadašnje škotske vlade da nezavisna Škotska treba da bude bez nuklearnog naoružanja donelo bi ogromne strateške i operacione glavobolje, čak iako bi se dao tranzicioni grejs period. Morala bi da se nađe nova luka domaćin za podmornice Kraljevske mornarice s raketama sa termonuklearnim bojevim glavama, koja se sada nalazi u škotskom Klajdu.
Interesantno je da su autori serije Simpsonovi na neki način podržali otcepljenje Škotske. Naime, u satiričnom videu na Jutjubu, domar škole u Springfildu, Škotlanđanin Vili, glasno kaže „da“ za nezavisnost. On čak i „razmišlja“ da bude prvi lider Škotske, „ali je problem što je državljanin SAD, te ne može da se kandiduje“.
Modeli Vivijen Vestvud u kiltovima
Britanska modna kreatorka Vivijen Vestvud održala je preksinoć u Londonu modnu reviju u znak podrške pristalicama nezavisnosti Škotske. Modeli su nosili kiltove i odeću s dezenima škotske zastave, kao i bedževe s natpisom „da“ za nezavisnost. „Budućnost može jednostavno da bude neverovatna, a Škotska će imati značajan uticaj u svetu“, rekla je Vivijen Vestvud (73).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.