Meni je akontacija umanjena oko 15.000 dinara. Ima obrazloženje da sistem Iskra za obračun plata u javnom sektoru, računa plate na neki nerazmljiv, takoreći „tuturutu“ način. Broje neke dane i to je sigurno, brutalno, bezobzirno kršenje zakona“, kaže za Danas kardiohirurg Dragan Milić, direktor Klinike za kardiohirurgiju UKC Niš, komentarišući drastično umanjenje plata zdravstvenim radnicima zbog čega se oni dogovaraju o eventualnom štrajku, o čemu je Danas već pisao.
„Ministarstvo prosvete i Ministarstvo zdravlja brutalno krše zakon čim se ujutru probude. Razbucaju zakon u parampačad. Čvrsto verujem da oni sada svojim opravdavanjem krađe novca od zdravstvenih radnika, taj novac očito preusmeravaju u čuveni stadion koji nikako da se završi. Lično mislim da su pravili repliku Keopsove piramide u Beogradu da bi to koštalo jeftinije“, ilustruje svoj stav Milić.
Milić: Adrese za štrajk nisu trgovi i ulice
Govoreći da li zdravstveni radnici trebalo da stupe u štrajk o kojem se već izjašnjavaju na društvenim mrežama pominjući beogradsku Slaviju i Trg slobode u Novom Sadu, on kaže:
„Zdravstveni radnici treba da reaguju. Ali moj stav je, vazda isti, protiv toga sam da se to dešava po trgovima. Lično mislim da je adresa za štrajk ispred Ministarstva zdravlja. Ako imamo problem u zdravstvu ne ide se ispred Narodnog pozorišta. Ovde nije problem u nama lekarima. Prozivam najotvorenije sindikate u zdravstvu: `Šta radite gospodo sindikalci, osim što uzimate adekvatnu apanažu od svojih članova? Da li ste, gospodo sindikalci, pokrenuli to pitanje ili tek trebate i to kada su nas sve postideli i posramili studenti i svi crvenimo pred njima, a vi ćete naknadno da se setite? Ali, pre toga da, ipak, obavestimo Ministarstvo zdravlja da se ne ljute na nas, kako ćemo da te proteste organizujemo pod kontrolom i da ih se ne plaše`. Dakle, gospodo sindikalci, probudite se, reprezentujete li zdravstvene radnike ili sebe“, kaže naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, sindikati bi trebalo da se izjasne šta misle, a ne da tapkaju u mestu.
Prekovremeni rad
„Ima još nešto jako bitno kada je akontacija u pitanju, a tiče se prekovremenog rada. Oni su, barem nama u Nišu, definisali da mi ne možemo da imamo više od 32 sata prekovremenog rada mesečno. Za hirurge je posebno opasno jer ako imaju tri dežurstva već su ispunili tu kvotu. Zakon ima četiri kategorije: aktivnu pripravnost, pasivnu pripravnost, dežurstva i prekovremeni rad. Sada oni nama sve to, a sindikati ćute, objedinjuju u prekovremene sate“, kaže on.
Rade Panić, anesteziolog u ZC „Studenica“ i član Glavnog odbora Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, ističe za Danas da je i njemu uplaćena manja akontacija i dodaje da je „vrlo teško otkkako se preko Iskre obračunavaju plate zaposlenima u zdravstvu, videti i znati kolika je plata, kako se obračunava i šta se obračunava“.
Panić: Sigurno da postoje nepravilnosti u obračunu
„Sigurno da postoje nepravilnosti u tom obračunu u odnosu na to šta propisi kažu kakav bi trebala da bude plata zdravstvenih radnika, a to je sve zato što se krenulo u saglašavanje sa EU i donet i usvojen Zakon o sistemu plata u javnom sektoru. Ali, posle sedam, osam godina od usvajanja ponovo je odložena njegova primena. Ovo što se trenutno dešava, a sve kolege se žale i srednji kadar i lekari, da su plate smanjenje za 5.000 do 15.000 dinara. Dobili smo neka obaveštenja ili objašnjenja koja nisu zvanična i koja se ne uklapaju u ono što zakon kaže. Nije smanjenja samo poslednja plata nego poslednje dve“, objašnjava on.
Dodaje da oni koji bi trebalo da objasne situaciju, a to su osobe koje rade u programu Iskra, ne daju objašnjenje.
„Lično smatram da nema novca u zdravstvenom sistemu, odnosno nema novca u celoj državi. Nama je obećano osam odsto povećanja od janura, a ovo sad što smanjuju, praktično će biti da nam plata bude ista, a da oni pričaju na sva usta da su nam je povećali“, ističe Panić.
On kaže da sumnja, nema dokaze, da se baš o tome radi i smatra da zdravstveni radnici treba da uđu u štrajk i da zahtev bude da se odmah i neodložno primeni Zakon u sistemu plata u javnom sektoru.
Kasno sinoć pokrenuta peticija o štrajku
„Pokrenuta je peticija Zdravstveni radnici – podrška studentima i poziv zdravstvenim sindikatima na štrajk koju sam potpisao, ali i još jedna koju sam takođe potpisao, jer sam za to da se izađe na ulice“, priča naš sagovornik.
Istovremeno, kasno sinoć (sreda) pokrenuta je ta peticija i kako je navedeno, pozivaju se zdravstveni radnici da je potpišu, pruže punu podršku studentima širom Srbije, ali i srednjoškolcima, advokatima, poljoprivrednicima i svima onima koji su odlučili da je potrebno da se njihov glas čuje.
“Takođe, potpisivanjem ove peticije pokušaćemo da pozovemo zdravstvene sindikate na štrajk kako bi se i naš glas čuo. Zdravstveni radnici su se nekako oduvek držali po strani, njihov glas je bio tih, pojedinci bi se izdvojili i pokušali nešto da promene. Naša profesija je takva da naš glas ima posebnu ‘težinu’, a mi nažalost tu težinu nikada nismo umeli da iskoristimo na pravi način. Našu profesiju treba da krase najpre moral, etika, humanost i empatija, te je jako bitno da pokažemo da te osobine imamo u sebi i da konačno prestanemo sa ćutanjem”, navodi se u tekstu peticije.
Dodaje da su svi svesni toga što se dešava oko njih, da znaju kako se danas dobija posao, šta im traže nakon toga, kako ih ucenjuju.
Ono što bismo predložili, navode pokretači peticije, sindikatima kada su u pitanju naši zahtevi: da se podrže najpre studenti koji su sve ovo i pokrenuli, zatim srednjoškolci, advokati, poljoprivrednici, sindikati i svi oni koji se uključe u štrajk i proteste, da se podrže zahtevi studenata, ali i ukidanje Iskre i povećanje plata.
Fejsbuk grupa – Štrajk zdravstvenih radnika
Paraleno sa pokretanjem peticije, kasno sinoć (sreda) oformljena je Fejsbuk grupa “Štrajk zdravstvenih radnika”, u koju se do trenutka pisanja ovog teksta učlanilo za nešto više od 15 sati oko 3.600 medicinara.
Postavljeno je pitanje članovima da se izjasne u vezi sa izlaskom sutra u na novosadski Trg slobode, u 20 časova, ali i u nedelju na Slaviju, u 16 sati.
Mirosalv Aleksić, lider Narodnog pokreta Srbije, koji se u vezi sa ovim problemima obratio ministarstvima zdravlja I finasija, kaže za Danas da još nije dobio odgovore.
Danas je posalo pitanja Ministarstvu zdravlja, ali do objavljivanja ovog teksta odgovori nisu stigli.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.