Zbog prirode posla u rizičnu zonu kovid-19 spadaju gotovo svi zaposleni u zdravstvu i dobar deo onih u socijalnoj zaštiti i domovima za starije osobe, ocenio je danas Sindikat „Nezavisnost“.
Dokaz za to je izjava ministar zdravlja Zlatibora Lončara da je na dan donošenja izmena Zakona o zaštiti od zaraznih bolesti korona virusom bilo inficirano 814 medicinskih radnika, od kojih je 47 bilo na bolničkom lečenju, a da je u ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih bilo zaraženo 165 zaposlenih, navedeno je u članku objavljenom na portalu „Nezavisnosti“.
Ističe se da je novembarski talas epidemije korona virusa u Srbiji „negativnim efektima već nadmašio oba prethodna“, ali u preduzećima zasad nema naznaka da su ona postala „inkubatori zaraze“, „izuzimajući noćne klubove i kafiće koji rade uprkos visokom riziku“.
„Nezavisnost“ podseća da se u niškoj fabrici „Jura“ u oktobru inficiralo 68 radnika, a da inspekcija, navodno, nije našla nijedan bitan propust u preduzećima, i da je „kako-tako počela da radi svoj posao“ tek nakon burnog protesta radnika u Nišu.
Radnici su izneli ozbiljne optužbe, počev od toga da poslodavac nije obezbedio dovoljno maski, preko neadekvatne organizacije rada, do dupke punih autobusa kojima se prevoze na posao.
Slično stanje bilo u Zastavi oružju gde se inficiralo dvadesetak radnika, nakon čega su pooštrene zaštitne i kontrolne mere.
Žarište se pojavilo i u firmi Fijat plastik, a radnici su se pobunili ukazujući da su epidemiološke mere obesmišljene, a menadžmentu je predloženo da preventivno primeni samoizolaciju za sumnjive kontakte, što je odbijeno.
Na tim primerima vidi se sva nelogičnost aktuelnih mera i primena kontrole u Srbiji, zaključuje „Nezavisnost“ i dodaje da proizvodni i drugi radnici „još i imaju sreće da stanje nije gore“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.