Sindikati prosvetara opet razjedinjeni 1Foto: Milorad Đurović

Hoće li 17. novembar ponovo ujediniti sva četiri reprezentativna sindikata obrazovanja, znaće se najkasnije u ponedeljak, kada će Sindikat obrazovanja Srbije (SOS) i GSPRS „Nezavisnost“ odlučiti hoće li organizovati štrajk upozorenja.

Stavovi Sindikata radnika u prosveti Srbije (SRPS) trebalo bi da budu poznati danas. Prema saznanjima našeg lista, gotovo je izvesno da će sva četiri sindikata učestvovati u jednodnevnom protestu, čime će simbolično obeležiti dvogodišnjicu početka najvećeg štrajka u istoriji srpskog obrazovanja i poručiti vladi da nisu zadovoljni najavljenim povećanjem plata. Ipak, i pored identičnih zahteva, jedinstvenog nastupa sindikata neće biti.

Članovi Unije sindikata prosvetnih radnika, koji su odluku o protestu već doneli, 17. novembra držaće skraćene časove od po 30 minuta, dok ostali sindikati nezadovoljstvo žele da iskažu neodržavanjem prvog časa u prepodnevnoj i poslepodnevnoj smeni. Stavovi dve strane zasad su nepomirljivi. Iz GSPRS „Nezavisnost“ najavljuju da će SOS-u i SRPS-u predložiti da svi zajedno javno pozovu Uniju na saradnju, čija predsednica Jasna Janković odgovara da je odluka o štrajku doneta i da nikakvih promena neće biti.

– To što Unija radi je rasipanje snage i uništavanje sindikalnog pokreta u oblasti obrazovanja. Oni sindikatima ne žele dobro, jer da žele, seli bismo zajedno i dogovorili se. Lako je raditi jeftin marketing i time pridobiti još po nekog člana, ali je pitanje šta se time dobija. Nijedan sindikat obrazovanja u Srbiji, pa ni Unija, ne može samostalno da sprovede ozbiljnu akciju. Ono što su uradili 1. septembra je izgledalo kao na svadbi, a ja takvu sindikalnu akciju ne mogu da podržim – kaže za Danas Tomislav Živanović, predsednik GSPRS „Nezavisnost“.

On navodi da taj sindikat razmatra nekoliko opcija, ali da je najizgledniji scenario da u jednodnevnom štrajku upozorenja 17. novembra njihovi članovi ne drže prvi čas u prepodnevnoj i poslepodnevnoj smeni.

Valentina Ilić, predsednica Sindikata obrazovanja Srbije, kaže za Danas da će odluku o eventualnom štrajku predsedništvo tog sindikata doneti u ponedeljak. Ona navodi da Unija uvek radikalno ulazi u proteste, ali da ih nikad ne dovede do kraja, te da su se na štrajk odlučili prebrzo, zanemarujući mogućnost da niz stvari bude rešen mirnim putem.

Jasna Janković nije želela da odgovara na iznete kritike, napominjući da je Unija svoju odluku donela i da je neće menjati. A na pitanje zašto nisu zvali ostale sindikate da im se priključe, Jankovićeva odgovara da je Unija „dovoljno organizovana da sama može da sprovede štrajk“.

Utisak je da su i sami sindikati svesni da je najavljena povišica od šest do sedam odsto maksimum koji prosvetni radnici mogu da očekuju i da vlada najverovatnije neće ispuniti sporazum, potpisan nakon velikog štrajka tokom školske 2014/15. godine. Šanse da se po masovnosti takav štrajk ponovi takođe su male, zbog čega se postavlja pitanje opravdanosti i svrhe jednodnevnog protesta.

– Moramo da stavimo do znanja javnosti da vlada nije ispunila ono što je dogovoreno i da će se i ubuduće tako ponašati, ko god bio na njenom čelu. Osam godina vodim sindikalnu organizaciju i dosad smo tri sporazuma potpisali, ali ih nijedna vlada nije ispoštovala – ističe Tomislav Živanović.

I njegova koleginica Valentina Ilić smatra da prosvetni radnici moraju da poruče vlastima da su nezadovoljni materijalnim položajem i time što im se „daje na kašičicu“, jer će i sa najavljenim povećanjem zarada, opet biti ispod republičkog proseka. Ilićeva odbacuje tvrdnju da organizovanjem protesta koji nemaju nikakvog efekata sindikalni rukovodioci opravdavaju svoje postojanje. Ukazuje da o štrajku odlučuju sindikalni organi, a ne predsednici i da je „na terenu veliko nezadovoljstvo zaposlenih“, posebno jer se pominje da će nenastavno osoblje ostati bez povišice.

– Mi nudimo rešenje, da nam ne bi prigovarali kako stalno samo nešto tražimo. Zbog toga je jedan od naših zahteva da se hitno sankcionišu odgovorni koji ne preuzimaju tehnološke viškove. Smatramo da se tu može uštedeti, a novac iskoristiti da isplatu novogodišnje nagrade ili povećanje plata, čime bi se delimično ispunio sporazum potpisan sa vladom – kaže Jasna Janković, napominjući da je u poslednje dve godine preuzimanjem viškova ušteđeno skoro 3,5 milijardi dinara.

Studeti odustali od protesta

Studenti Ekonomskog fakulteta u Beogradu odustali su od protesta, jer su se juče sa upravom dogovorili o preostalim zahtevima. Kako je saopšteno nakon sastanka, radna grupa koji će činiti po dva predstavnika uprave i Studentskog parlamenta, predložiće smanjenje cene prenetog ESP boda, o kojem će se potom izjasniti Nastavno-naučno veće. Navodi se da će sistem stepenastog vrednovanja ESPB biti postavljen tako da se nagradi uspešnost studiranja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari