Pre deset godina novinari su se pitali šta je Sinišu Jasnića preporučilo za mesto direktora preduzeća Univerzijada 2009, tada formiranog da organizuje manifestaciju od koje se očekivalo da će početi da popravlja imidž Srbije u svetu.
U vreme kada je postavljen na tu funkciju još je bio na optuženičkoj klupi zbog malverzacija sa poslovnim platnim karticama kojima je za 14.000 evra ojadio Fakultet za sport u Novom Sadu, gde je bio predavač. Sudski proces završen je optužujućom presudom, ali u zatvor nije otišao jer je vratio novac. Radno mesto, međutim, opet pravosnažnom presudom, nije sačuvao, ali mu je zato tadašnja Vlada našla uhlebljenje, koje nije poremetila ni afera otkrivena godinu dana ranije, kada je optužen jer je posao izrade sportske opreme za srpske učesnike Univerzijade u Bangkoku 2007, vredan više miliona evra, poverio hrvatskom Varteksu, bez tendera. I organizacija Univerzijade 2009. dok joj je zvanično bio na čelu, nije prošla mirno. Ispostavilo se da je većina ugovora, uključujući i kupovinu automobila, sklopljena mimo zakona o javnim nabavkama. Iako je uživao očiglednu podršku tadašnjeg ministra Božidara Đelića, pod pritiskom afera, Jasnić nije dočekao održavanje te Univerzijade na mestu direktora. Spekulisalo da on ipak upravlja organizacijom, a najviše finansijama.
Kako je Jasnić iz anonimnosti u koju je otišao ponovo dospeo do direktora preduzeća koje će organizovati Univerzijadu u Beogradu? Uz afere, kako je navikao. Prvo, nije baš najjasnije kako je došao na mesto predsednika Univerzitetskog sportskog saveza Srbije, kada prema tvrdnjama profesora koji su članovi tog tela, on nigde ne predaje. Ni kako je bez znanja USSS-a osnovao preduzeće, sam sebe postavio za direktora i odmah potrošio 143 miliona dinara koje mu je Ministarstvo omladine i sporta dodelilo za organizaciju igara. Ne zna se ni po kom je osnovu došao na mesto potpredsednika Tekvondo asocijacije Srbije, koja takođe 2020. organizuje svetsko prvenstvo u Beogradu, ali se i za taj savez vezuje niz finansijskih afera koje tužilaštvo još nije razmrsilo. Spekuliše se da je ponovo obezbedio zaštitu u nadležnom Ministarstvu koje na sva novinarska pitanja vezana za Jasnića dosledno ćuti.
Jedino što se zna u ovom trenutku jeste da je uhapšen opet zbog malverzacija sa platnim karticama, „teškim“ oko 13 miliona dinara. I možda je tu odgovor na pitanje s početka: šta ga je preporučilo za funkciju na kojoj se okreće državni novac? Zna čovek sa parama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.