Predsednik Upravnog odbora Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Norbert Šinković izjavio je danas da je poražavajuće što u Srbiji još nisu izgrađeni mehanizmi koji će zaštititi slobodu govora i profesionalne novinare.
„Za mene je i kao građanina, i kao novinara, poražavajuće je, nakon 20 godina od završetka sukoba na ovim teritorijama, ali i od 2003, kada je izvršen atentat na predsednika Vlade Zorana Đinđića, da nismo izgradili mehanizme koji će zaštiti slobodu govora, koji će štititi novinare i koji će jasno povući granicu između blaćenja i odgovorne javne debate“, rekao je Šinković za agenciju Beta, komentarišući izveštaj međunarodne organizacije Fridom haus.
Šinković je kazao da su u vreme epidemije i ozbiljne politčke krize, već na prvom zasedanju Skupštine Srbije pojedini poslanici „ozbiljno etiketrirali novinare: Ponovo su novinari koji profesionalno rade svoj posao, obeleženi kao izdajnici i opozicioni aktivisti“.
„To nam govori da mi nismo uradili skoro pa ništa na tome da objasnimo, kako političkim akterima, tako i samim građanima, šta znači odgovorno i kvalitetno novinarstvo i šta je to Kodeks novinara Srbije“, rekao je Šinković.
Istakao je da je glavni zadatak novinara tokom kriza i nestabilnosti da daju kontekst i da na osnovu činjenica objašnjavaju šta se dešava, „jer jedino na bazi činjenica građani mogu doneti pravu odluku u kojem pravcu možemo da se krećemo, i samo na taj način možemo razumeti postupke vlasti i opozicije“.
Zato „svako ograničavanje odgovorniog novinarstva znači direktan napad na građanske slobode“, rekao je predsednik NDNV-a.
U najnovijem izveštaju međunarodne organizacije Fridom haus prvi put posle 2003. godne Srbija nije svrstana u „delimičlno konsolidovane demokratije“, već u kategoriju „hibridnih režima“ čija je vlast zasnovana na autoritarizmu kao posledici nepotpune demokratske promene.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.