SINOS: Samo 27 odsto mladih novinara u Srbiji zaposleno na neodređeno 1Foto: EPA-EFE JENS SCHLUETER (Ilustracija)

Povodom Međunarodnog praznika rada 1. maja, Sindikat novinara Srbije (SINOS) danas je još jednom pozvao kompletnu medijsku zajednicu i državu da zajedno pomognu u jačanju ekonomskog statusa novinara i medijskih radnika, jer bez toga nema slobode medija.

Sindikat je saopštio da novinari i medijski radnici u Srbiji rade u teškim uslovima, često bez adekvatnog ugovora o radu.

Opšti trend je smanjenje broja zaposlenih i udela zaposlenih na neodređeno vreme, dok s druge strane brzo raste angažovanje po osnovu ugovora o povremenim i privremenim poslovima, autorskim ugovorima i ugovorima o delu, ukazuje SINOS.

Istraživanja pokazuju da je petina novinara u statusu „frilensera“ (izvan radnog odnosa), polovina radi na nesigurnim poslovima, a stabilan radni odnos u najvećoj meri imaju medijski radnici stari između 50 i 60 godina.

Samo 27 odsto mladih novinara ima radni odnos na neodređeno vreme, naglašava SINOS i ističe da su u najtežoj poziciji novinari u onlajn medijima, gde je manje od trećine stalno zaposleno.

Plate novinara su niske, čak i ispod republičkog proseka, isplate su često neredovne, a veliki broj novinara radi prekovremeno.

Sve to utiče na degradaciju profesije, a novinare i medijske radnike stavlja u prekarni položaj, zbog čega veliki broj njih želi da izađe iz profesije, stoji u saopštenju.

Prema stavu SINOS, rešenje je u uspostavljanju socijalnog dijaloga i potpisivanju granskog kolektivnog ugovora, ali u Srbiji poslodavci u privatnim medijima uglavnom zabranjuju sindikalno organizovanje, ne žele da osnuju poslodavačku organizaciju i na taj način blokiraju socijalni dijalog.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari