Na današnji dan pre tačno osamdeset godina predratni listovi Pravda i Vreme pišu o regulativi beogradskog automobilskog saobraćaja.
Na naslovnoj strani lista Vreme pažnju zauzima priča o proslavi dvadesetpetogodišnjice Suvoborske bitke u Gornjem Milanovcu. Zastave dvadeset srpsih pukova koji su 1914. učestvovali u ofanzivi na Rudniku bile su svečano dočekane.
Izabran novi predsednnik republike Peru Manuel Prado koji će na ovoj poziciji biti narednih šest godina.
List Vreme donosi priču o sinovima bivšeg ministra Stankovića koji su dobilii 250.000 finara kao “pomoć za poljoprivrednike”.
Ovu priču je prvi primetio advokat Dude Bošković član Demokratske stranke u Vojvodini. On navodi da u prošloj godini mnogi zemljoradnici koji su imali štete od grada nisu dobili svoje odštete.
Bošković smatra da ih nisu dobili pomoć jer je fond jednostavno opljačkan, siromašni ništa nisu dobili, već su moćnici između sebe podelili novac.
Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke
Borba protiv raka, potraga za lekom, kao i uzrok zbog kojeg se on javlja se sve češće istražuje. Pronađeno je da otrov zmije kobre može da se koristi kao lek portiv ove bolesti, piše list Pravda.
Doneta je direktiva o ograničenju automobilskog saobraćaja u Beogradu. Već uveče istog dana Beograd je bio bez automobila na ulicama. Ova vest je obradovala kočijaše, jer je umiranjem automobilskog saobraćaja oživeo saobraćaj fijakera i bicikala, piše list Pravda.
Beogradske komore predlažu povećanje broja javnih telefonskih govornica. Taksa za razgovor trebalo bi da bude 25 para.
Prva Muška gimnazija proslavila sto godina rada. Tim povodom urađena je i štampana spomenica, stranice ove knjige čitaće i oni koji su bili učenici ove gimazije i oni koji nikada nisu kročili u nju. Uvodnu reč održao je ministar prosvete Božidar Maksimović.
Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.