Na nedavno održanim izborima u Japanu, aktuelnom premijeru Šinzu Abeu poveren je peti po redu mandat na tu funkciju kojom suvereno vlada od decembra 2012.
Ovom pobedom dobio je mogućnost da na čelu vlade bude minimum do 2018. Ubedljiva pobeda ne prevremenim izborima verovatno će još više učvrstiti Abeovu rešenost da izađe na kraj sa nuklearnom pretnjom Pjongjanga, koji je u roku od mesec dana iznad Japana ispalio dve rakete.
Ipak, mnogi glasači smatraju da je oživljavanje nekada mocćne japanske ekonomije glavni prioritet, a mnogi se žale da ni penzije ni plate nisu ništa bolje.
Za Abea kažu da je vrlo vispren političar, pragmata, koji dobro zna kako da priđe Donaldu Trampu ali i Vladimiru Putinu, istovremeno nastupajući kod kuće sa nacionalističkom agendom. Prvi je inostrani lider koji je posetio Trampovu kulu u NJujorku, još pre nego što je novi predsednik SAD bio inaugurisan.
Deo je treće generacije uticajnih japanskih političara i takoreći političar sa pedigreom. Unuk je Nobusike Kishija, člana posleratne japanske vlade, nekadašnjeg premijera koji je uspeo da izgradi savez sa SAD. Abeov otac Šintaro Abe bio je šef japanske diplomatije iako ne i šef vlade. Nakon smrti oca 1993. Abe ga je nasledio na poslaničku funkciju.
Kažu da se „iz petnih žila“ borio da se domogne mesta premijera što mu je pošlo za rukom 2006. kada je sa 52 godine postao najmlađi posleratni premijer Japana. Nakon svega godinu dana napušta funkciju na koju se vraća šest godina kasnije sa obećanjem da će oživeti japansku privredu i uvesti „diplomatiju koja ima panoramsku perspektivu nad mapom sveta“. Na početku mandata pažnju japanskih medija privukao je nečim krajnje neobičnim za Japan gde se partneri političara retko pojavljuju u javnosti – javno je držao za ruku svoju suprugu Aki Abe.
Upućeni kažu da je Abe dobar domaćin i suprug. Svojevremeno je i njegova supruga, inače socijalista i bivši radio disko džokej, rekla da ona ponekad ima toliko gust raspored da njen suprug rado priskoči u pomoć opere sudove, izbaci smeće. Takođe, kako je kazala, muž joj ostavlja vremena za širok spektar aktivnosti, od uzgoja organskog pirinča do učestvovanja u gej paradi. Aki je u Japanu poznata kao „domaća opoziciona partija“ zbog svojih otvorenih gledišta koji su često kontradiktorni sa suprugovima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.