Međunarodne snage bombardovale su juče ujutro rezidencijalne kvartove u gradu Sebhi, javila je državna libijska agencija Jana. „Krstaške snage su juče rano ujutru bombardovale rezidencijalne kvartove u Sebhi i tada je poginilo više ljudi i puno kuća je oštećeno“, prenela je Jana. Jedan očevidac potvrdio je agenciji Frans pres da je Sebha u noći između nedelje i ponedeljka bila snažno bombardovana i da su stanovnici morali da napuste svoje kuće. U Sebhi, koja se nalazi 750 kilometara južno od Tripolija, stacionirano je više vojnih baza i ona je uporište pristalica libijskog lidera Muamera Gadafija.
U izveštaju iste agencije se navodi da je u Sirtu, rodnom gradu Gadafija, juče bilo mirno nakon serije eksplozija od prethodne noći. Iznad tog grada čije su ulice bile puste nije se čulo nadletanje aviona. Sirt, sledeći cilj pobunjenika, i u nedelju uveče je bio meta međunarodnih snaga.
U međuvremenu, snage lojalne Gadafiju zaustavile su na izlazu iz grada Ben Džavad pobunjenike koji su krenuli ka Sirtu. Ben Džavad, koji su pobunjenici zauzeli u nedelju, udaljen je 140 kilometara od Sirta. Kako navodi Frans pres, pobunjenicima su pri zauzimanju Ben Džavada i pre toga naftne luke Ras Lanuf u velikoj meri pomogli vazdušni napadi međunarodnih snaga.
Turski premijer Redžep Tajip Erdogan izjavio je juče da će njegova zemlja preuzeti kontrolu nad aerodromom u Bengaziju da bi se olakšao transport humanitarne pomoći za Libiju. Erdogan, međutim, nije precizirao kada će Turska preuzeti aerodrom. On je, takođe, rekao da će Turska pomoći u sprovođenju odluke o zoni zabranjenog leta, ali da neće učestvovati u vazdušnim napadima na kopnene ciljeve. Turski premijer je naglasio da njegova zemlja nikada neće upotrebiti oružje protiv libijskog naroda.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je juče da bi vojna intervencija Zapada u Libiji mogla da ode dalje od onog što je usvojeno u rezoluciji UN. Lavrov je rekao da napad na snage lojalne Moameru Gadafiju može da predstavlja mešanje u građanski rat u Libiji što je, kako je naveo, kršenje rezolucije UN kojom se dozvoljava uspostavljanje zabrane letova nad Libijom, ali samo kako bi se zaštiti civili. On je dodao da je odluka NATO-a da preuzme komandu nad operacijom u skladu sa rezolucijom UN. On je ipak naglasio da bi NATO trebalo da se ograniči striktno na zaštitu civila.
Katar priznao PNS
Doha – Katar je juče priznao rukovodstvo libijske opozicije – Prelazni nacionalni savet (PNS). Katar koji učestvuje u vojnoj intervenciji u Libiji, sledio je primer Francuske, prve države koja je priznala libijsku opozicionu prelaznu vladu koja kontroliše istočne oblasti zemlje. Prelazni nacionalni savet ima 31 predstavnika najznačajnijih libijskih gradova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.