Iako očekivane jer je epidemiološka situacija na teritoriji Grada Bora izuzetno nestabilna i nepovoljna, nove, strožije mere nisu donete na današnjem sastanku Stručno operativnog tima za higijensko-epidemiološke mere gradskog Štaba za vanredne situacije.
Na konferenciji za novinare održanoj nakon sednice Stručno operativnog tima čulo se da je u Boru na virus pozitivno 115 osoba, kao i da se za oko stotinu uzetih briseva čekaju rezultati.
-Najveći broj osoba pozitivnih na virus imamo upravo iz porodičnih kontakata, stoga je jasno da se građani ne pridržavaju mera koje su izrečene od strane epidemiologa, a tiču se njihovog boravka u kućnoj izolaciji. Neophodno je dati sve od sebe da se zaštite svi članovi porodice, kako ne bi došlo do većih komplikacija i posledica. Ne smemo dozvoliti da virus nastavi da se širi, a naročito moramo sprečiti njegovo širenje među decom. – naglasila je danas epidemiološkinja Doma zdravlja u Boru, dr Javorka Stankulić.
Nove se mere se neće uvoditi, jer su postojeće izuzetno dobre i dosad su dale odlične rezultate, samo je neophodno pridržavati se njih, rečeno je danas. Epidemiološkinja Stankulić je naglasila da je “ krajnje vreme da se dozovemo pameti i da počnemo da se ponašamo odgovorno”.
– Za novim merama trenutno nema potrebe, već je samo potrebno primenjivati mere koje su uveliko na snazi i pooštriti kontrolu primene istih. To će dovesti do vidnog rezultata i smanjenja broja zaraženih na teritoriji grada. – kazala je dr Stankulić.
Na Grudnom odeljenju Opšte bolnice u Boru trenutno se nalazi 18 bolesnika, od kojih je četrnaestoro pozitivno na virus, sa srednje teškom kliničkom slikom i većina njih je na kiseoničkoj potpori, podaci su koje je danas izneo direktor Opšte bolnice dr Goran Joksimović ističući da bahato ponašanje pojedinaca dovodi do prezasićenja zdravstvenog sistema.
-Od marta meseca naši lekari rade više od 12 sati dnevno. Testiramo njihovu izdržljivost, testiramo njihovo zdravlje. Ovim putem upućujem jedno upozorenje našim sugrađanima – nemojmo dozvoliti da zbog neodgovornosti i nepridržavanja mera, dođemo u situaciju da nemamo gde da primamo pacijente. Strategija za kovid sistem je razrađena, ali treba razmisliti o našim najbližima kojima će, zbog drugih bolesti, možda biti neophodno lečenje u bolnici. Njima ne možemo uskratiti pravo na lečenje. – zaključio je dr Joksimović.
Prema rečima direktorke borskog Doma zdravlja u Boru, dr Vesne Radosavljević ubuduće će svaki pacijenti imati zakazano vreme za javljanje lekaru u kovid ambulanti. Shodno tome, pojačano je medicinsko osoblje u ovoj službi, a nadležni apeluju na građane da imaju strpljenja i ne stvaraju gužve ispred ambulante.
Broj poseta majdanpčekoj kovid ambulanti je neznatno povećan, u poslednja 24 časa javilo se 13 pacijenata, sedam pregleda je bilo kontolno, šest prvih, a evidentiran je jedan slučaj pneumonije. Prema podacima Doma zdravlja u Majdanpeku aktivno zaraženih Kovidom 19 su tri osobe, hospitalizovane su dve. U trećem talasu registrovano je osam slučajeva, a izlečeno je do sada pet osoba.U poslednja 24 sata jedno lice je pozitivno, testirano je sedam, a čeka se 10 rezultata. Inače, od početka epidemije u majdanpčekoj opštini korona virusom bilo je zaraženo 175 lica, izlečeno je 163, a od posledica infekcije preminulo je devet osoba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.