Sjenički sir, sudžuk i jagnje, zajedno sa još šest proizvoda iz cele Srbije, ušli su u drugi selekcijski krug za zaštitu oznaka geografskog porekla. Projekat podrške zaštiti geografskih oznaka porekla realizuju dve švajcarske organizacije i domaća organizacija Seedev, u saradnji sa republičkim Zavodom za zaštitu intelektualne svojine i Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije.
Ovakvim programom, koji finansira Vlada Švajcarske, biće obuhvaćena tri proizvoda iz Srbije, koji će imati podršku u procesu zaštite oznaka geografskog porekla. Finalna selekcija proizvoda trebalo bi da bude završena do kraja juna, a kako nezvanično saznajemo, barem jedan od tri odabrana proizvoda iz sjeničkog kraja, koja su, u drugom selekcijskom krugu gotovo podjednako visoko ocenjena, ućiće u najuži izbor. Prvi sastanci sa proizvođačima odabranih proizvoda, koji uključuju i stručna predavanja o sistemu i značaju zaštite oznaka geografskog porekla, održani su ovih dana u Sjenici.
– S obzirom na prirodne resurse ovog kraja, ne čudi činjenica što su čak tri proizvoda iz Sjenice, svrstana među devet iz cele Srbije. Prvi utisci su vrlo pozitivni. Ovde ima ozbiljnih proizvođača, ali naravno, i ozbiljnih problema. Usitnjena je proizvodnja, prekinute su neke veze sa tržištem, pa posrednici, na neki način, dobijaju veći deo zarade. Sistemom zaštite geografskih oznaka, neki od tih problema mogu biti rešeni. Ključni su posvećenost i zajedničko učešće različitih aktera, od onih koji se bave proizvodnjom sirovinske baze do onih koji ih promovišu i distribuišu, a ovde postoje proizvođači sa iskustvom udruživanja, izjavila je medijima članica projektnog tima organizacije Seedev Dragana Tar. Tom sastanku su prisustvovali i predstavnici švajcarskih organizacija, uključenih u projekat.
Na stručnom predavanju, koje je sledećeg dana za sjeničke proizvođače organizovao Zavod za intelektualnu svojinu Republike Srbije, pored detaljnih pojašnjenja o proceduri u procesu zaštite, istaknute su i brojne prednosti. Očuvanje kulturnog nasleđa, oličenog načinom proizvodnje, postiže se zaštitom oznaka geografskog porekla. To donosi povećanje obima proizvodnje, bolji plasman proizvoda i povoljno utiče na razvoj turizma u datim sredinama i slično. U izjavi za medije, pomoćnica direktora Zavoda za intelektualnu svojinu, Mirela Bošković, ocenila je da sjenički proizvođači imaju razvijenu svest o potrebi zaštite proizvoda. Ona je pohvalila saradnju sa lokalnim vlastima i izrazila nadu da će ceo postupak biti uspešno ostvaren, istakavši da će Zavod za intelektualnu svojinu, u procesu unapređenja sistema zaštite i ubuduće biti otvoren za svaku vrstu pomoći sjeničkim proizvođačima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.