Mlade u Americi ne čine srećnim, kako bi se možda očekivalo, novac ili seks, već vreme provedeno s porodicom, pokazalo je nedavno sprovedeno istraživanje u SAD. Na pitanje šta ih najviše čini srećnim, 20 odsto mladih Amerikanaca odgovorilo je da su najsrećniji kada su s porodicom.

Mlade u Americi ne čine srećnim, kako bi se možda očekivalo, novac ili seks, već vreme provedeno s porodicom, pokazalo je nedavno sprovedeno istraživanje u SAD. Na pitanje šta ih najviše čini srećnim, 20 odsto mladih Amerikanaca odgovorilo je da su najsrećniji kada su s porodicom. Čak tri četvrtine ispitanika reklo je da ih srećnim čini odnos s roditeljima. Posle porodice srećnim ih čini druženje s prijateljima, pa vreme provedeno s voljenom osobom. Čak 92 odsto mladih želi da bude u braku i da jednog dana ima porodicu.
Rezultati ankete potvrdili su i prethodna istraživanja da su deca razvedenih roditelja manje srećna. Među mladima između 13 i 17 godina 64 odsto onih čiji roditelji žive zajedno rekli su da se bude srećni, u poređenju sa 47 odsto onih čiji su roditelji razvedeni. Iako je većina mladih, njih 65 odsto, zadovoljna svojim životom, istraživanje je pokazalo da su belci srećniji od crnaca i Latinoamerikanaca kada je u pitanju materijalno stanje. Oko 72 odsto belaca reklo je da je generalno zadovoljno životom, dok je na isti način odgovorilo 56 crnaca i 51 odsto Latinoamerikanaca.
Gotovo nijedan od ispitanika nije naveo novac kao odgovor na pitanje šta ih čini srećnim. Anketa je ipak pokazala da novac utiče na osećanje sreće kod mladih. Polovina ispitanih tinejdžera navela je da bi bili srećniji kada bi imali više novca, a isto toliko mladih, 49 odsto, reklo je međutim, da bi bili podjednako srećni. Rezultati istraživanja pokazuju i da su mladi iz bogatijih porodica generalno zadovoljniji životom, ali i da su obrazovani roditelji izvesniji predskazatelj da će dete biti srećno od novca. Prema istraživanju, tinejdžeri između 13 i 17 godina manje su odgovarali da ih seks čini srećnim nego mladi od 18 do 24 godine koji su, međutim, naveli i da ih seksualna aktivnost može učiniti srećnim privremeno, ali ne i suštinski.
Veliki broj mladih, pogotovo onih iz srednje klase, i devojke više od mladića, naveli su da su pod stresom i da bi bili srećniji kada bi se „osećali mirnim, bez stresa“. Za tinejdžere je škola najveći izvor stresa, a kod starijih od 18 godina stres izazivaju posao i briga o finansijama. Samo 29 odsto ispitanika navelo je da se ne plaši da putuje, a 25 odsto njih da se ne plaši terorističkih napada. Mladi Amerikanci su u ovom istraživanju rekli i da strah od terorizma ima veoma malo uticaja na njihov život. Gotovo polovina ispitanika odgovorila je i da su religija i duhovnost veoma važni, a više od polovine mladih veruje da postoji „viša sila koja upravlja stvarima koje ih čine srećnim“. Roditelji u SAD mogu da budu veoma zadovoljni rezultatima ove ankete, jer je većina mladih rekla da ih škola čini zadovoljnim. Na pitanje da imenuju svoje heroje, gotovo polovina ispitanika navela je jednog ili oba roditelja, a pobednice su ipak bile mame, sa 29 odsto glasova, dok su tate heroji za 21 odsto dece. Kao heroje, mladi Amerikanci naveli su i Boga (više od 10 odsto njih), nastavnike (oko pet odsto) i policajce, vojnike i vatrogasce.
„Dobra je vest čuti da su mladi realni po pitanju toga šta ih čini srećnim. Istraživanja su nam pokazala da su veze i odnosi s ljudima najveći izvor sreće“, rekla je psiholog Džin Tvendž, autorka knjige Generacija Ja i profesorka na univerzitetu u San Dijegu. Iako 62 odsto mladih misli da će biti srećniji u budućnosti, mnogi od njih predviđaju da će imati teži život od svojih roditelja. Istraživanje su sprovele agencija AP i televizija MTV krajem aprila, a u njemu je učestvovalo 1.289 mladih između 13 i 24 godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari