U senćanskoj gimnaziji od početka nove školske godine otvorena su dva dvojezična odeljenja – reč je o mađarsko-engleskom i srpsko-engleskom odeljenju, u kojima se deo predmeta predaje i na engleskom jeziku.

U mađarsko-engleski razred upisan je 21 učenik, dok srpsko-engleski pohađa devet učenika, i oni će po ovom programu časove matematike, informatike, hemije i fiskulture imati na oba jezika.

Cilj ovakvih kombinovanih razreda jeste da se učenicima omogući da što uspešnije savladaju engleski jezik, jer i prosvetni radnici i roditelji smatraju da će, s obzirom na masovnost upotrebe engleskog jezika, njihovoj deci taj jezik svakako biti neophodan za dalje školovanje.

U Subotici je takođe primenjen ovaj princip, s tim što pored srpsko-engleskih odeljenja, koja bi trebalo da startuju do ove godine, već postoji nastava na dva jezika – mađarskom i nemačkom i srpskom i nemačkom – a počinje se još u prvom razredu osnovne škole. Ovo je druga godina sa takvim dvojezičnim odeljenjima u Osnovnoj školi „Đuro Salaj“, a iskustva u radu prema programu koji je pomogla nemačka ambasada veoma su dobra.

Primeri dvojezične nastave u Vojvodini imaju bogatu predistoriju, što je logično proizašlo iz multietničke strukture Pokrajine. Poslednjih decenija, međutim, ta praksa je gotovo nestala, otkako je ukinut predmet jezik društvene sredine, koji je podrazumevao najmasovniji drugi jezik koji se koristi u određenoj vojvođanskoj opštini. Posledica toga je sve lošije poznavanje jezika suseda, to jest manjinskih jezika koji se govore u Vojvodini. U tom smislu iz kancelarije pokrajinskog ombudsmana stigla je i preporuka o eventualnom pokretanju dvojezičnih odeljenja na teritoriji cele Vojvodine gde žive u većem broju dve ili više nacionalnih zajednica, i to na većinskom i nekom od relevantnih manjinskih jezika na tom području. Takva interesovanja odavno postoje i u Subotici, pa bi logično bilo očekivati da se uz engleski i nemački, nastava u vojvođanskim školama sprovodi i na mađarskom, rumunskom, i drugim jezicima paralelno sa nastavom na srpskom jeziku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari