Besplatni udžbenici Fondacije „Alek Kavčić“ uspeli su da se probiju do nekih škola u Srbiji, počev od Beograda, Novog Sada, Subotice, Zaječara, Pribojske banje, Vojvode Stepe, Bogatića, Uba, Smederevske Palanke, Šida.
Svuda gde su roditelji bili dovoljno uporni da školske odbore, nastavnička veća i direktore podsete da je osnovno obrazovanje besplatno, a da su oni ti koji iz svog osiromašenog džepa plaćaju deci knjige.
Ipak, dug je put da sva deca u Srbiji dođu do povoljnijih udžbenika, jer profita na tržištu vrednom 80 miliona evra teško da će se lako bilo koja izdavačka kuća odreći. O tome kako se knjige probijaju do dece govorio je profesor dr Aleksandar Kavčić, osnivač istoimene fondacije i donator prvih besplatnih udžbenika za osnovce u Srbiji, na tribini u Zrenjaninu.
– Mnogo je lakše organizovati se u školi ili na nivou odeljenja. Roditelji mogu da odbiju da kupe skupe udžbenike, u zakonu ne postoji član koji kaže da je to protivzakonito, u zakonu ne postoji član koji kaže da će se nastavnik kazniti ako ne koristi udžbenike izabrane u školi, ne postoji član da će se roditelj niti đak kazniti, iako postoje odredbe u zakonu o kaznama i prekršajima. Nije prekršaj ako nastavnik koristi udžbenik koji je odobren od Ministarstva prosvete a koji nije odabran od škole, nije prekršaj ako roditelj ne kupi udžbenik niti se sme kazniti đak koji nema udžbenik koji je škola odabrala. Mislim da roditelji treba da se naviknu da prijave prekršaj a ako nemate hrabrosti da prijavite školu i direktora, javite našoj fondaciji, mi ćemo vam reći kako da ostvarite svoja prava – objasnio je profesor Aleksandar Kavčić i dodao da fondacija ima kontingent besplatnih udžbenika koji se doniraju.
Nastavnici su ti koji treba sadržaj, po programu, da približe deci a roditeljima olakšaju nabavku udžbenika, rekla je u razgovoru tokom tribine nastavnica Radmila Dapčević, u čijoj školi se u Vojvoda Stepi već koriste udžbenici Fondacije „Alek Kavčić“.
– Mi smo kao nastavnici pregledali udžbenike, konstatovali da su u skladu sa nastavnim programom, objasnili roditeljima kakve su knjige su i oni su ti koji su, na kraju, odlučili da njihova deca iz njih uče. Nisu knjige, moram da kažem, jedino i osnovno sredstvo u nastavi. Nastavnik je taj koji predaje a knjige mu u tome pomažu, a ima i taj momenat da treba olakšati roditeljima – objasnila je učiteljica Radmila Dapčević.
Ona smatra da nastavnici i učitelji treba da objasne o kakvim udžbenicima je reč, jer novo biranje udžbenika sledi u februaru, pa će tako odlučivanje roditelja biti lakše. Sa druge strane, govoreći o ceni udžbenika, profesor Kavčić je objasnio da štampanje jedne strane udžbenika svakog izdavača u Srbiji košta 0,85 para, što znači da prosečan udžbenik košta izdavača 145 dinara. Ipak, dok dođe do đaka, cena stranice udžbenika penje se do 20 dinara, pa knjige na kraju dosta koštaju a sve se to prelama preko džepa roditelja.
– Kada bi se masa od 80 miliona evra, koliko košta tržište udžbenika u Srbiji, a većina profita ide stanim firmama, oslobodila ostajalo bi 70 miliona evra godišnje koji bi ostajali u džepovima roditelja. Ovo nije bogata nacija, minimalna zarada je 35.000 dinara, pa će roditelji svakako novac trošiti na druge stvari za decu, odeću, kompjutere i na to će platiti 20 odsto poreza na dodatu vrednost. Time oni ne samo sebi da dižu standard, već će i državi obezbediti veći porez od koga ona može da to vrati u udžbenike. Sve je potpuno održivo, samo nema volje i ima puno sitnih, sebičnih i specijalnih interesa – rekao je Aleksandar Kavčić.
Kako je objasnio, udžbenici Fondacije „Alek Kavčić“ su jeftini jer oni ne žele profit, već samo pokrivanje osnovnih troškova.
– Cena od dva dinara po stranici, koliko mi nudimo, je održiva cena i mislim da je sasvim prihvatljiva za roditelje ukoliko žele da im deca koriste naše štampane udžbenike. Ukoliko im je i to skupo, mogu sami da odštampaju knjige i vežbanke, a mogu da ih koriste i u elektronskoj formi. Sve je dostupno na našoj internet stranici. Moja je ideja da čak i ta dva dinara po stanici ne treba da plaćaju roditelji, već država. Kada bi država plaćala dva dinara po stranici udžbenika, ona bi mogla svake godine u okviru postojećeg budžeta za udžbenike koji sada dobijaju samo socijalno ugroženi, da preusmeri sredstva da se svoj deci kupe udžbenici. Nove knjige nisu potrebne svake godine, već se samo doštampaju oštećeni primerci. Potrebno je dati direktorima škola budžet, recimo 20 evra po đaku svake godine, i njegov je posao da obezbedi udžbenike učenicima. I kada direktor dobije novac u svoje ruke, onda će tražiti povoljne ponude i kupiti udžbenike po što nižim cenama a ne ovako da se odlučuje u ime roditelja, koji se ništa ne pitaju a sve plaćaju – naveo je profesor Kavčić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.