Rezultati istraživanja koje je finansirala EU pokazuju da među evropskim zemljama postoje značajne razlike u tretmanu i integraciji stranih radnika. Švedska je pokazala, kako je izvestio Bi-Bi-Si, najveće gostoprimstvo, dok Letonija u integraciji imigranata ima najslabije rezultate.

Rezultati istraživanja koje je finansirala EU pokazuju da među evropskim zemljama postoje značajne razlike u tretmanu i integraciji stranih radnika. Švedska je pokazala, kako je izvestio Bi-Bi-Si, najveće gostoprimstvo, dok Letonija u integraciji imigranata ima najslabije rezultate.
Opšta ocena istraživača iz 25 zemalja, jeste da države EU na integraciji imigranata rade duplo manje nego što bi mogle. U istraživanju su imigracione politike država EU rangirane na osnovu ključnih faktora koji se odnose na život imigranata: konzorcijum organizacija, predvođenih Britanskim savetom i Grupom za migracionu politiku, sačinio je indeks politike za integraciju migranata koji sadrži 140 indikatora. U indikatore spadaju prava imigranata na radnom mestu, mogućnosti za dobijanje stalnog prebivališta, dozvole za doseljavanje članova porodice, i zakoni za borbu protiv rasizma i predrasuda.
U 25 država obuhvaćenih istraživanjem živi 21 milion imigranata, najviše u Velikoj Britaniji, Španiji, Nemačkoj, Italiji i Francuskoj, koje su se „plasirale“ u gornji deo tabele. U ovih pet država živi bar polovina svih evropskih imigranata, a najbolji rezultat na tabeli, prema onome što pruža stranim radnicima, ostvarila je Italija. Međutim, samo je Švedska učinila dovoljno da bude označena kao država koja promoviše integraciju imigranata.
Iako mnoge druge države imaju politiku, kako je navedeno, vrednu hvale, svaka od njih podbacila je u bar jednoj ključnoj oblasti. Imigraciona politika devet država ocenjena je kao delimično povoljna, pet ima osrednje rezultate, a deset zemalja ima slabe rezultate u integraciji imigranata.
Skor Švedske, kada je reč o pravima stranih radnika, iznosi 100 odsto. Istraživači su utvrdili da Letonija ima najrestriktivnije zakone o pravima stranih radnika, i imigrantima daje najmanje političkih prava. Kada je reč o dozvolama članovima porodice da se pridruže imigrantima, najvelikodušnije su Švedska i Portugal, a najrestriktivnije Austrija, Danska i Kipar. Švedska je pohvaljena i kao zemlja koja imigrantima najviše daje pravo na dugoročan boravak. Istraživači za njen sistem navode da je fer, jednostavan i transparentan.
Velika Britanija visoko se plasirala u ovoj oblasti, kao i u oblasti naturalizacije, ali je kritikovana zbog specijalnog zakona koji omogućava oduzimanje državljanstva osobi osuđenoj zbog terorizma. Irska je loš domaćin, ako je suditi po dozvolama za dugoročni boravak, jer se o njima odlučuje diskreciono i na osnovu radnog statusa imigranta, a ne prema dužini boravka.
Države Evropske unije najgore su ocenjene kada je reč o mogućnostima imigranata da ostvare punu ulogu u lokalnoj politici. Primena antidiskriminacionih mera takođe daje šarenu sliku: uprkos snažnim pravnim garancijama unetim u ustav i zakone, Nemačka je u ovoj oblasti na dnu tabele.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari