Skoro 6.000 građana i građanki potpisalo je peticiju Inicijative Nedavimo Beograd kojom se zahtevaju konkretne mere protiv zagađenja vazduha u Srbiji.
Gradovi, poput Beograda, Novog Sada, Pančeva, Smedereva, Niša, Valjeva, sve češće se nalaze na vrhu liste najzagađenijih gradova sveta. Najviše potpisnika/ca peticije, koja je pokrenuta krajem oktobra prošle godine, je iz Beograda – preko 2.800 ljudi, a zatim slede Novi Sad, Kragujevac i Niš.
Inicijativa Nedavimo Beograd smatra da je neophodno radikalno poboljšanje javnog prevoza, masovno ozelenjavanje i pošumljavanje grada, promocija održive urbane mobilnosti, prelazak sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije, bolja kontrola industrijskih zagađivača, sistematsko praćenje i izveštavanje o zagađenju vazduha i odustajanje od svih štetnih projekata koji će dodatno zatrovati vazduh naših gradova, poput izgradnje spalionica.
– Umesto bežanja od problema, što je jedini način kako se čelnici na lokalnom i nacionalnom nivou bave zagađenje, zahtevamo hitne i konkretne akcije kako bi se ovo katastrofalno stanje promenilo koje godišnje uzme preko 6.500 života u Srbiji – ističe za Danas Vladimir Radojičić iz Inicijative Nedavimo Beograd.
Ministarstvo zaštite životne sredine od ovog meseca proverava da li su gradovi i opštine doneli planove za smanjenje aerozagađenja na svojim teritorijama, a procene su da će Srbiju smanjenje zagađenja vazduha koštati oko 2,4 milijarde evra, piše Blic, a prenosi FoNet. Predlozi za rešenje problema su zabrana uvoza polovnih automobila, po uzoru na Evropu, do kraja ove ili 2021. godine, kao i prelazak toplana na druge energente umesto uglja i mazuta. Ministarstvo je označilo i termokapacitete EPS kao zagađivača, jer su među deset evropskih termoelektrana koje koriste ugalj četiri srpske – Kostolac B, Nikola Tesla A, Nikola Tesla B i Kostolac A.
Poslanik Nenad Božić iz Kragujevca tvrdi da je zagađenje vazduha u tom gradu „alarmantno“, dok nadležni u Gradskoj upravi uveravaju da je stanje „uobičajeno“ i da nema rizika po zdravlje građana, piše Beta. Božić objavljuje svakodnevno na svom Fejsbuk profilu podatke o 24-časovnoj vrednosti PM 2.5, čestica manjih od 2,5 mikrometara koje sadrže teške metale i kancerogene materije. One, nastaju kao posledica uticaja grejanja, saobraćaja i industrije.
Podatke o vrednostima PM 2.5 u Kragujevcu, Božić „čita“ sa uređaja koje je sam nabavio i postavio na nekoliko lokacija u gradu. On je rekao da je stanje zabrinjavajuće jer je za deset dana januara samo jedan dan vrednost bila ispod granične vrednosti.
Opasno i u Sarajevu
U Sarajevu je prethodnih dana indeks kvaliteta vazduha okarakterisan kao opasan, pa su ozbiljne posledice moguće za celokupno stanovništvo, podaci su portala „Zrak.ekoakcija“. Indeks kvaliteta vazduha izmeren u Ilijašu iznosio je 256, Visokom 222, Jajcu 213 i Lukavcu 202 i okarakterisan je kao vrlo nezdrav, prenele su Vijesti.ba. Indeks kvaliteta vazduha od nula do 50 je dobar, od 51 do 100 umereno zagađen, od 101 do 150 nezdrav za osetljive grupe stanovništva, od 151 do 200 nezdrav, od 201 do 300 vrlo nezdrav i više od 300 opasan po zdravlje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.