Energični i slobodni mediji koji postavljaju pitanja su kao sunčeva svetlost koja pročišćava demokratsko društvo od koruptivnih i neumerenih postupaka vlasti, ocenio je večeras ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot na svečanosti dodele godišnjih nagrada Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) za istraživačko novinarstvo.
On je istakao da ambasada SAD snažno podržava slobodu medija i sa ponosom već 13 godina zaredom podržava nagrade NUNS za istraživačko novinarstvo.
Ovo su nagrade srpskih novinara za srpske novinare, poručio je Skot i pozdravio stalne napore NUNS da se obezbedi postojanje slobodnih i nezavisnih medija, kao i poštovanje prava novinara u Srbiji.
Verujemo da je sloboda govora važna i zabrinuti smo za stanje medijskih sloboda širom sveta, uključujući i Srbiju, ukazao je Skot.
On se, pri tome, pozvao na izveštaj Fridom Hausa za 2018.godinu u kojem se navodi da je sloboda medija u Srbiji smanjena.
Srbija je jedina zemlja u regionu koja je označena kao zemlja sa trendom slabljenja demokratije, predočio je Skot.
On je pomenuo i deo izveštaja Amnesti internešenel u kojem se ukazuje da su istraživački novinari bili „izloženi kampanji klevetanja od strane ministara i medija bliskih vlastima“.
Deo izveštaja Hjuman Rajts Voča o medijima u Srbiji konstatuje da se napadi na novinare nastavljaju, da odgovorne vladine institucije nisu adekvatno reagovale, a da nekoliko slučajeva ubistava novinara još nisu rasvetljeni, podsetio je Skot.
U martu ove godine, Institut za otvoreno društvo u Sofiji je objavio Indeks medijske pismenosti za Evropu. Srbija je zauzela 29.mesto, od ukupno 35 zemalja po medijskoj pismenosti, rekao je Skot, a poslednje mesto u Evrostatovom rangiranju „Poverenje u druge“ koje prikazuje društvenu koheziju i otpornost prema lažnim vestima.
Prema oceni Skota, istraživački novinari moraju da prebrode mnogobrojne prepreke kako bi ostvarili visoko kvalitetno izveštavanje.
Nije ni malo lako zaraditi za život ako ste novinar u Srbiji. Još je i teže ukoliko se suprotstavljate ukorenjenim interesima, smatra Skot.
On je izrazio zahvalnost svima onima koji, uprkos ovim izazovima i ponekad uz značajan lični rizik, istrajavaju u teškim i zahtevnim zadacima istraživanja priča i izveštavanja o onome što je važno za javnost u Srbiji.
„Vaši napori pomažu demokratiji da bude uspešna i da učini Srbiju boljim mestom za život“, zaključio je Skot.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.