Dr Dragan Milić, šef istoimene odborničke grupe u Skupštini grada Niša, pozvao je na skupštinskoj sednici načelnika niške Policijske uprave Dejana Milenkovića da odgovori da li je policija u civilu „zauzela“ zgradu Skupštine i iz kog razloga.
Dr Milić je još kazao da su i svi ulazi u zgradu „zaključani“, izuzev glavnog ulaza, tako da su i „odbornici koji prisustvuju sednici jedva ušli“.
„Skupština grada Niša je blokirana- u zgradi su sumnjiva lica u civilu, a svi ulazi sem glavnog su zaključani. Da li su uvedene vanredne okolnosti, a da mi o tome nismo obavešteni? Da li se sprema neki teroristički akt? Ako je u zgradi prisutna policija, i ako radimo u uslovima opšte opasnosti za odbornike, mi to moramo da znamo, da u tom slučaju odložimo sednicu“, rekao je dr Milić.
Odbornica te grupe građana Daliborka Alihodžić je dodala da oni nemaju nijedan razlog da se boje policije, ali da zahtevaju objašnjenje jer Srbija „nije policijska država“.
Đorđe Stanković, šef odborničke grupe Narodna stranka Srbije- Demokratska stranka- Pokret slobodnih građana, upitao je predstavnike vladajuće koalicije, koju čine odbornici izborne liste „Aleksandar Vučić- Niš sutra“ i Ruske stranke, zašto su svi u zgradi „okruženi policijom“.
„Da li se plašite studenata? Ali ne bojte se, opstrukcija neće doći spolja, doći će iznutra“, rekao je Stanković.
Predsednik Skupštine grada Igor Novaković, inače čelnik niških socijalista, kazao je da on nije nadležan da odbornicima pruži odgovor na ova pitanja.
„Ja sam nadležan za salu Skupštine grada u kojoj se održava sednica i u njoj nema policije. Ne znam da li ona postoji u zgradi, niti je moja nadležnost da to utvrđujem“, rekao je Novaković.
Odbornici Skupštine grada do sada nisu ukazivali na prisustvo većeg broja policajaca u uniformi i civilu u vreme održavanja sednica.
Oni su „primećeni“ 18. decembra, ali kada se u sali Skupštine grada održavala javna rasprava o izmenama zakona o obrazovanju i vaspitanju, koje je predstavila ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, a studenti koji blokiraju državne fakultete ušli unutra,noseći transparente i pištaljke.
Nakon njihovog ulaska i „buke“, ministarka Đukić Dejanović je napustila salu, uz obrazloženje da „nema uslova za rad“.
Mada su studenti saopštili da su došli jer „traže razgovor“ sa ministarkom, a mediji nisu uočili incidente, Đukić Dejanović je saopštila da je pri izlasku bila izložena „uvredama“ i „psovkama“, te da je „očajna“ zbog njihovog „agresivnog i nepristojnog ponašanja“.
Studenti su, takođe, „obišli“ Skupštinu grada i prethodno veče, 17. decembra, dok se održavala skupštinska sednica.
Tada su se okupili ispred zgrade u znak protesta zbog izjava šefa odborničke grupe koalicije oko Srpske napredne stranke, Uroša Radulovića, vezanu za proteste, zahtevajući njegovo izvinjenje.
On je za govornicom ocenio da studente i njihove proteste „politički zloupotrebljava“ opozicija čiji je „način rada isti kao kod Aljbina Kurtija“.
Umesto Radulovića, studentima i odbornicima opozicije se izvinio predsednik Skupštine Novaković, uz napomenu da to čini u ime vladajuće većine jer je Radulovićeva izjava „pogrešno protumačena“.
Studenti Univerziteta u Nišu, koji ima 14 fakulteta, su, inače, proglasili blokadu na svih 11 čije je sedište na teritoriji ovog grada.
Od tri fakulteta Univerziteta koji se nalaze van Niša u blokadi je Pedagoški fakultet u Vranju.
Niški akademci protestvuju zbog tragedije u Novom Sadu, kada je 1. novembra pri padu nadstrešnice na rekonstruisanoj Železničkoj stanici poginulo 15 ljudi.
Oni, kao i njihove kolege na ostalim državnim univerzitetima u Srbiji, traže između ostalog objavljivanje kompletne dokumentacije vezane za rekonstrukciju, krivičnu i političku odgovornost nadležnih i obustavu represije i kažnjavanja studenata i drugih učesnika protesta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.