Novoizabrani Stručni savet Kliničkog centra Niš predložio je prošle sedmice tri nova člana Upravnog odbora KC, koji nisu pripadnici SNS ili druge vladajuće partije, a neki od njih su prethodno iznosili kritičke ocene o organizaciji rada i lečenju pacijenata u toj ustanovi za vreme epidemije korona virusa, te bili kritikovani od resornog ministra Zlatibora Lončara.
Poznavaoci prilika ovakvu odluku ocenjuju kao potencijalno slabljenje ozbiljnog uticaja SNS-a na rukovođenje i funkcionisanje ove zdravstvene ustanove, koja je jedna od najvećih u Srbiji. Na njenom čelu su, po ovdašnjoj nepisanoj političkoj „tradiciji“, uvek kadrovi vladajućih partija, koji često rukovode i pojedinačnim klinikama unutar nje.
Novi devetočlani Stručni savet, čiji je zadatak da „svojim predlozima unapredi rad KC u stručnom i organizacionom smislu“, predložio je hirurga Bojana Jovanovića, Dragana Milića, direktora Klinike za kardiohirurgiju, i Milana Lazarevića, pomoćnika direktora KC, za članove UO iz redova zaposlenih, što će oni postati kada Vlada Srbije da saglasnost na predloge. Upravni odbor KC ima sedam članova, od kojih četiri daje Vlada a tri ustanova.
– Na ove funkcije predložile su nas naše kolege, a ne neke organizacije i udruženja, te zato lojalnost dugujemo isključivo našim pacijentima i svim zaposlenim radnicima u KC Niš… Ono što mogu da obećam u ime nas trojice je da ćemo se u davanju predloga i donošenju odluka u UO voditi isključivo prinicipima struke i etike, poštujući sve zakone i pravilnike, kao i Statut KC, a uvažavajući interese pre svega bolesnika i radnika KC, kao i svih građana Niša i juga Srbije. Cilj je da se obezbede najbolji mogući uslovi za lečenje bolesnika i najbolji mogući uslovi za rad osoblja u KC Niš. Toga ćemo se držati čvrsto i nepokolebljivo – naveo je Dragan Milić u objavi na svom Fejsbuku.
Milić je dodao da su danas u KC Niš „mnoge stvari sjajne“, „mnoge dobre“, ali da „neke treba značajno korigovati u unaprediti“. On je prethodno u dopisima državnom vrhu i republičkom Kriznom štabu, te u javnim istupima upozoravao na neke od propusta u radu KC za vreme epidemije. Ministar Lončar ga je krajem juna na Pinku označio kao lekara koji „udara po sistemu“, a „u jednoj stranoj ambasadi priča sve najgore o zdravstvu“, mada „nije ušao u kovid bolnicu i video jednog kovid pacijenta“.
Hirurg Bojan Jovanović je između ostalog, u maju ove godine, na društvenim mrežama ocenio da je niško zdravstvo tokom aktuelne epidemije „doživelo fijasko“. On je naveo da „najveći broj obolelih, najveći broj umrlih, razne spekulacije i glasine o otkrivanju grešaka u lečenju i broju umrlih bude sumnju u javnosti u organizacione sposobnosti vodećih ljudi niškog zdravstva“.
KC Niš je prošlog meseca, odlukom Vlade, dobio novog v. d. direktora, kardiologa Zorana Perišića, koji je i funkcioner SNS i bivši gradonačelnik Niša. Prema nezvaničnim informacijama, Perišić nije bio „prvi izbor“ ministra Lončara, koji je imao „svoje“ kandidate za tu funkciju, ali je u korist Perišića „presekao“ predsednik Srbije i te stranke Aleksandar Vučić.
Dotadašnji direktor KC Zoran Radovanović je, odlukom Lončara, čijim se kadrom smatra, postao državni sekretar u Ministarstvu zdravlja. Lončar je, prema našim izvorima, kumovao i odluci Vlade da Radmilo Janković, direktor Klinike za anesteziju i intenzivnu terapiju, koji takođe slovi za njegov kadar, postane Perišićev zamenik. Perišić je nakon takve odluke izjavio da će sa Jankovićem, koga „izuzetno ceni i poštuje“, ostvariti „najveću moguću saradnju“, jer su „na istom putu i u istoj borbi“, mada su njih dvojica, po tim izvorima, pripadnici različitih, pa i sukobljenih struja unutar ustanove.
Niški KC, inače, pokriva teritoriju juga Srbije sa oko 2,5 miliona građana. U toj ustanovi – koja broji 28 klinika, instituta i zavoda, zaposleno je više od 3.000 ljudi, od kojih su oko 2.300 zdravstveni radnici, a 750 lekari. KC je nastavna baza niškog Medicinskog fakulteta.
Obezglavljena uprava KC
S obzirom na aktuelne predloge za članove UO KC Niš, nije isključeno da ih ministar Lončar ne prosledi Vladi na odlučivanje, već ih gurne u fioku, „prognozirali“ su izvori Danasa iz KC. To bi, međutim, moglo izazvati dodatni probleme, jer aktuelni UO od 1. januara sledeće godine neće imati kvorum za odlučivanje, pošto jedan njegov član, lekar Veroljub Pejić, odlazi u penziju. Aktuelni UO, inače izabran još 2013, sada ima samo četiri člana, pošto su mandati tri člana prestali zbog smrti, penzionisanja i ostavke.
KC Niš postaje Univerzitetski klinički centar?
Prema nezvaničnim informacijama, KC Niš je ovih dana dobio novi Statut, prema kojem bi „trebalo da promeni naziv u Univerzitetski klinički centar“. Njegov Upravni odbor bi navodno trebalo da ima pet članova, što znači da bi Vlada i ustanova davale po jednog člana manje nego sada.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.