U „današnjim“ brojevima Pravde i Vremena saznajemo da je konačno doneta odluka povodom mađarsko-čehoslovačkog spora, kakve se to trke životinja organizuju na američkim univerzitetima, ali i zašto je Savinac proglašen za najbolji beogradski kraj.
Kako saznajemo od stalnog dopisnika lista, jedna teška automobilska nesreća u Milanu donela je sreće velikom broju ljudi. Oni su prilikom igranja lotoa “tipovali” na brojeve automobila koji su tom prilikom nastradali. Ti brojevi 3, 17 i 20, doneli su im sreću- oni su, zahvaljujući saobraćnoj nesreći, dobili za svoj ulog od tri dinara dobit od 3. 000 dinara.
S druge strane u Americi, univerzitet u Detroitu odlučio je da organizuje jedan derbi za kornjače, na kome će učestvovati samo one kornjače koje su već pobedile na lokalnim trkama.
Trke se priređuju na taj način što se kornjače postave u središte kruga. Pošto ove životinje imaju “centripetalni instinkt”, one se trude da napuste krug. Prva koja stigne do periferije arene dobija trku.
Skoro svaki američki univerzitet raspolaže „danas“ svojim trkalištem za kornjače- mala arena sa prečnikom od pet metara. Dosad su trke kornjača bile zabava kojom su se raznodili studenti na univerzitetima, ali izgleda da ove utakmice sad mogu da postanu pravi sport.
Sa naslovne strane lista saznajemo da je odluka povodom mađarsko-čehoslovačkog spora konačno doneta.
“Sinoć” su ministri inostranih poslova Italije i Nemačke doneli odluku da Čehoslovačka ustupi Mađarskoj sve one teritorije, koje su pretežno nastanjenje Mađarima.
Žene, koje su se zvanično prijavile za doček vagona naredni dana u Johanesburgu u Africi, ne smeju imati ovom prilikom namazane nokte, ne smeju da puše ili da jašu kao muškarci.
Što se tiče muškaraca, njima je zabranjeno samo da nose lažne brade, prenosi list Vreme.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Državni tužilac iz Bostona primetio je, posle jednog pretresa, da mu je nestao nov skupoceni šešir sa čiviluka u predsoblju, koji je kupio baš tog jutra. Kao veliki čuvar zakona, poveo je najstrožu istragu protiv nepoznatog kradljivca šešira.
Međutim, kako je istraga stajala u mestu, odlučio se za poslednji korak- da objavi u jednom bostanskom listu mali oglas, u kojem kratko opisuje slučaj i obećava lopovu da mu neće ništa biti, ako ukradeni šešir odmah vrati.
Ovaj oglas imao je potpuno neočekivani uspeh. U roku od 24 časa ređali su se razni ljudi u predsoblju suda i naposletku na čiviluku su visila 23 nova šešira raznih boja i veličina, prenosi list Pravda.
Iz Carigrada stiže jedna uznemiravajuća vest o čitavim selima koja su zaražena heroinom. Trgovanje heroinom, koje je “trenutno” rasprostranjeno u mnogim državama, doživljava svoju najveću ekspanziju u selima na Orijentu.
Ova sela je sad zahvatila i epidemija besnila. Jedan od stanovnika sela, koga je ujeo pas, lečio se od besnila u obližnjoj seoskoj bolnici. Međutim, on je posle nekoliko dana pobegao iz bolnice i sada je nekoliko stanovnika iz istog sela primljena sa simptomima besnila.
Kako prenosi dopisnik, u selima je nastala zastrašujuća epidemija “besnih heroinomana”. Vlasti Turske su najavili da će se svim snagama boriti protiv ovog strašnog otrova.
Savinac je proglašen najpogodnijim krajem za stanovanje. Ovaj kraj, koji naseljava sitan, poslovni svet, male penzionerske porodice, trgovci i siromašni đaci, obuhvata prostor između Trga Slavije i Hrama Svetog Save. Makenzijeva i Bulevar oslobođenja predstavljaju centralne ulice ovog dela “zapadnog Vračara”.
Ovaj „sumoran“ kraj subotom i nedeljom dobija novi izraz. To su dani kada Savinci koji inače nemaju vremena ili koji imaju isuviše vremena da se odmaraju, pružaju nezaboravno iskustvo svakom ko se nađe u blizini. Pri prolazu Prištinskom ulicom može se čuti debeli talas galame iz koje se izdvaja cika razlupanih violina, rashodovanih primova, kreštav glas starog saksofona i bas izlepljene berge.
Kako objašnjavaju sami stanovnici mesta, u Savincu se nalazi nešto što prijatno miriše na palanačku patrijarhalnost i komšijsko razumevanje.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.