Slavko Ćuruvija fondacija istupila je danas iz Radne grupe za bezbednost i zaštitu novinara jer to telo, kako su naveli, nije javno osudilo napade pojedinih tabloida na redakciju Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) i dovođenje u vezu tog istraživačkog portala sa kriminalnom grupom Veljka Belivuka.
Uz podsećanje da je Radna grupa formirana 10. decembra 2020. godine odlukom premijerke Ane Brnabić, iz fondacije su naveli da nastavak učešća u tom telu smatraju „licemernim u trenutku u kom kolege strahuju za ličnu bezbednost zbog napada, istovremeno nemoćni da te napade čak ni javno osudimo“.
„Da je postojala iskrena namera da se unapredi bezbednost novinara, Vlada Srbije je imala priliku da obustavi hajke koje se iz njenih redova i uz njenu podršku vode protiv redakcija čiji rad nije po volji stranke na vlasti. U takvim uslovima, potpuno je besmisleno očekivati ozbiljnije pomake ka suštinskom unapređenju bezbednosti novinara u Srbiji“, ocenili su iz Slavko Ćuruvija fondacije.
Upozorili su da je od formiranja Radne grupe, broj pritisaka i pretnji novinarima u porastu i da je od početka 2021. godine u bazi NUNS-a registrovan već 21 napad.
„Zapaljivim i opasnim rečnikom, nezavisni i istraživački novinari u Srbiji sistematski su optuživani iz samog vrha vlasti da rade protiv interesa države, da navijaju da pobedi koronavirus, da vode kampanju protiv vakcinacije, da urušavaju sistem i rade u korist stranih službi i ‘tajkuna’ iz opozicije“, stoji u saopštenju.
Navodi se da se u „opasnu difamaciju nezavisnih novinara i medija aktivno uključila i Skupština Srbije, skoro svakodnevnim besprizornim optužbama na račun novinara i svih kritičkih glasova u društvu, bez ikakvih posledica“.
„Takve narative horski i koordinisano razrađuju tabloidi i televizije pod kontrolom vlasti, obilato nagrađeni budžetskim fondovima za sufinansiranje proizvodnje medijskog sadržaja u javnom interesu“, piše u saopštenju.
Ocenjeno je da ni Ministarstvo kulture i informisanja ni Regulatorno telo za elektronske medije (REM) nisu iskoristili „nijedan od mehanizama koje imaju na raspolaganju da okončaju govor mržnje i verbalni linč u tim medijima“.
„Obračun sa novinarima portala KRIK, predstavlja novi nivo orkestriranog i svesnog dovođenja istraživačkih medija u ozbiljan bezbednosni rizik. Osim tabloida i tabloidnih televizija, optužbe protiv KRIK-a ponavljaju i visoki funkcioneri vladajuće stranke i republički poslanici“, naveli su iz fondacije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.