Četvrta generacija na Državnom univerzitetu imaće 735 brucoša. O trošku budžeta školovaće se 395 i samofinansirajućih biće 340. Na šest departmana ima 18 studijskih programa. Najviše slobodnih mesta, 200, ima na Departmanu za pravno-ekonomske nauke.
Oba studijska programa imaće po 60 budžetskih i po 40 samofinansirajućih studenata. Departman za filozofsko filološke nauke ima 110 slobodnih mesta – po 55 na budžetu i samofinansirajućih na programima srpski/bosanski jezik i književnost, psihologija i engleski jezik i književnost. Slobodnih 135 slobodnih mesta ima na Departmanu za matematičke, fizičke i informatičke nauke (matematika, matematika i informatika, matematika i fizika i informatika i fizika). Od toga 75 školovaće se o trošku budžeta i 60 je samofinansirajućih. Departman za tehničko-tehnološke nauke na programima arhitektura, građevinarstvo, računarstvo i tehnologija, primiće 145 studenata prve godine – 75 budžetskih i 70 će sami obezbeđivati sredstva za školovanje. Biologija, hemija, rehabilitacija i sport i fizičko vaspitanje su studijski programi na Departmanu za biohemijske i medicinske nauke, gde će biti mesta za 130 studenta. Na ovim studijskim grupama polovina upisanih školovaće se sredstvima iz budžeta, a polovina sopstvenim. Najmanje mesta ima na Departmanu za umetnost, studijski program likovna umetnost, gde će biti upisano 15 studenta – pet na budžetu i 10 samofinansirajućih.
Samofinansirajući brucoši koji se budu odlučili za likovnu umetnost plaćaće školarinu 90 hiljada dinara, a svi ostali po 40 hiljada. Za inostrane studente školarina je 1.500 evra. Sa Državnog univerziteta u Novom Pazaru, za septembarski upisni rok, najavljuju još dva smera. U saradnji sa Poljoprivrednim fakultetom iz Beograda biće organizovana nastava na programu proizvodnja i prerada poljoprivrednih proizvoda i sa beogradskim Filološkim fakultetom smer turski jezik i književnost. Na ovoj najmlađoj visokoškolskoj ustanovi u Srbiji juče je organizovana manifestacija „Dan otvorenih vrata“. Cilj je da se budući studenti informišu o uslovima u kojima se obrazuju studenti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.