Sledi ujednačavanje sudske prakse 1

Ujednačavanje sudske prakse jedan je od najačih mehanizama da se obezbedi jednaka primena zakona za sve građane, da se svima u istim ili sličnim situacijama isto ili slično sudi, izjavio je pomoćnik ministra pravde Čedomir Backović.

Backović je naglasio da građani Srbije imaju pravo da im se sudi efikasno, svima isto i po osnovu zakona.
„Pored građana Srbije, ujednačavanje sudkse prakse, zanima i sud u Strazburu, gde imamo brojne predmete u kojima je Srbija oglašena kao povređivač prava građana da im se sudi u istim situacijama isto, a u sličnim slično“, naveo je Backović.
Backović je podsetio da je Ministarstvo pravde u okviru ustavnih amandmana predvidelo donošenje Zakona o ujednačavanju sudske prakse, a sve u cilju stvaranja pravne sigurnosti i predvidivosti za građane Srbije.
Govoreći o sadašnjem stanju ujednačavanja sudske prakse u Srbiji i eventualnim predlozima za reformu, autor analize docent na novosadskom Pravnom fakultetu Marko Knežević je podsetio da Ustav Srbije ne govori ništa o ujednačenosti sudske prakse, ali da ne znači da ujednačena sudska praksa nema ustavnu vrednost. Takođe, on je dodao da Zakon o uređenju sudova na više mesta uređuje ovo pitanje, ali o ujednačavanju sudske prakse van suđenja.
Analiza „Ujednačavanje sudske prakse u Republici Srbiji, stanje stvari i predlozi za reformu“ izrađena je u sklopu projekta „Efikasnost pravosuđa“ koji sprovodi British Council.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari