Povezanost sina predsednika Srbije i osoba koje su u bazi MUP-a zavedene kao članovi „kavačkog klana“ pokazuju da pripadnici jednog od dva najozbiljnija kriminalna klana u regionu imaju pristup samom vrhu države.
Mi smo četiri puta dokumentovano pokazali da su se Danilo Vučić i Aleksandar Vidojević susreli, a za očekivati je da je tih susreta bilo mnogo više, čime se opovrgava više puta pomenuta teza da je njihovo zajedničko fotografisanje proizvod slučajnosti, kaže za Danas novinarka istraživačkog portala Krik Bojana Pavlović, koja je pre dve večeri presretnuta nakon što je u jednom beogradskom restoranu fotografisala Vučića i Vidojevića.
Ona naglašava da su kontakti predsednikovog sina sa pojedincima koji se povezuju sa organizovanim kriminalom legitimna novinarska tema i da je Danilo Vučić punoletan građanin Srbije.
Nju su nedugo zatim presrele tri osobe koje su se predstavile kao službena lica, rekavši joj da će biti privedena i da mora da sačeka policijsku patrolu.
Oni su insistirali da obriše fotografije sa telefona, tvrdeći da zbog njih „mogu da imaju problema“.
Ubrzo, pojavile su se još dve osobe koje se nisu predstavile, od kojih je jedna otela telefon novinarki Krika.
Na pitanje zbog čega je to uradio, on je dodao da ne mora ništa da objašnjava jer je civil.
Nakon toga grupi su se pridružili Vidojević i Nemanja Srećković, takođe pripadnik navijačke grupe „Janjičari“ koji je bio u restoranu, a trojica policajaca su se udaljili.
Vidojević je rekao da novinarki vrate telefon, dodajući da ga Krik, tekstovima koje objavljuje o njemu, ugrožava.
Prema rečima Bojane Pavlović, trojica službenih lica nisu reagovala kada su dva muškarca, od kojih joj je jedan oteo telefon, njima prišli.
– Dok sam pokušavala da uzmem natrag telefon i vikala, došli su Vidojević i Srećković. Sa njima sam razgovarala, tako da nisam ni videla trenutak kada su policajci otišli. On mi je vratio telefon i rekao da ja njega godinama ugrožavam tekstovima koje pišem. Kada sam ga pitala da li smem da odem, on je odgovorio potvrdno i kazao da budem poštena i da ne pišem kako mi je neko pretio, kaže Pavlović. Ona dodaje da je u komunikaciji sa advokatom i da će razmotriti u kojoj formi da se obrate MUP-u kako bi se rasvetlio ceo događaj.
Apel MUP-u da otkriju koje su osobe presrele i otele telefon Bojani Pavlović u toku jučerašnjeg dana uputila su novinarska udruženja – Nezavisno udruženje novinara Srbije i Udruženje novinara Srbije.
„NUNS pruža punu podršku koleginici Pavlović u svakom smislu i podržava je u istrajnosti u izveštavanju u javnom interesu zbog čega plaća visoku cenu. Na dan kada obeležavamo 19. godišnjicu ubistva novinara Milana Pantića nadležne organe podsećamo da nekažnjivost napada na novinare dovodi do novih napada, a građane Srbije ostavlja bez informacija od javnog značaja i doprinosi urušavanju demokratskog društva“, navedeno je u saopštenju NUNS-a.
Fotografija sa Cvetnog trga samo je jedan u nizu dokaza da se Vučić i Vidojević intenzivno druže.
Krik je u prethodne dve godine objavio još tri fotografije na kojima se nalaze sin predsednika Republike i osoba koja se dovodi u vezu sa huliganskom grupom „Janjičari“ koju je predvodio ubijeni Aleksandar Stanković.
Prva fotografija njih dvojice zabeležena je 2018. godine tokom fudbalske utakmice Srbije i Kostarike na Svetskom prvenstvu u Rusiji.
Pored njih dvojice na slici se nalaze i drugi pripadnici ove navijačke grupe, od kojih su neki osuđeni zbog trgovine drogom i nošenja oružja.
Početkom godine objavljena je fotografija iz Banjaluke sa proslave Dana Republike Srpske.
Na toj fotografiji u društvu Vučića i Vidojevića sedi i prvi čovek FK Crvena zvezda Zvezdan Terzić, kao i sin člana Predsedništva BiH Milorada Dodika.
Nedavno, u sklopu teksta o sukobu kavačkog i škaljarskog klana objavljena je i fotografija Vučića i Vidojevića na nekoj proslavi, ali nije jasno kada i gde je ona napravljena.
Ko je Aleksandar Vidojević
Aleksandar Vidojević trenutno je jedan od optuženih u postupku koji se vodi zbog demoliranja kluba „Komitet“ u beogradskoj Beton hali. Mediji ga dovode u vezu sa huliganskom grupom „Janjičari“ čiji vođa Aleksandar Stanković je pod nerazjašnjenim okolnostima ubijen u oktobru 2016. godine. Ova grupa, smatra se bliskom kavačkom kriminalnom klanu koji je već godinama u sukobu sa rivalskim škaljarskim klanom. U sukobu ova dva klana, prema podacima Krika, od 2015. godine, ubijeno je najmanje 41 osoba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.