Šljiva rekorderka: 195 litara rakije sa jednog stabla 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Selo Golinci u Sloveniji zabeležilo je neobičan rekord. Šljiva stara tek nekoliko godina, krošnje obima 16 metara, uspela je nešto što ni nekim šljivicima ne pođe za rukom, a to je da urodi plodom da proizvede skoro 200 litara rakije.

Šljiva rekorderka: 195 litara rakije sa jednog stabla 2List Vreme pre tačno 80 godina na stranicama posvećenim privredi piše o izvozu šljive. Evropske zemlje radije će uvoziti plodove naših šljivika nego kalifornijskih, ističe se u analizi ovih novina.

Te 1939. godine, voćari su očekivali rekordnu berbu šljiva. Proizvodnja kako svežih tako i suvih šljiva, navodi tada Vreme, biće svakako najveća posle rata.

U krugovima izvoznika vladalo je uverenje da će uspeti da na strano tržište plasiraju svoju robu ukoliko država potpomogne proizvođače svojim premijama. A ako proizvođači ne uspeju da ove godine prodaju sve, svakako mogu suve šljive sačuvati i za narednu sezonu. One će, savetuje se u tekstu, ukoliko budu pravilno obrađene zadržati svoj prepoznatljiv ukus.

Tu je vest o najrodnijoj šljivi. Ta titula otišla je u Slavoniju, tačnije u selo Golinci, piše Vreme. Naime, ova stabljika je oborila neobičan prirodni rekord jer je njenim plodom vlasnik ispekao 195 litara ”dobre, slavonske” rakije, piše Vreme.

Vinko Kovačević, u čijem je vlasništvu, u okolini poznat je kao izvrstan voćar. Šljiva rekorderka stara tek nekoliko godina nazvana je “Crvena ringlovka”, a njen bogat rod ne čudi jer ima krošnju u obimu od 16 metara,

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Šljiva rekorderka: 195 litara rakije sa jednog stabla 3List Pravda piše o suši koja je pogodila severnu Vojvodinu. U svim gradovima, selima i naseljima Bačke ljudi, žene i deca sa crkvenim barjacima idu po poljima, pevaju pesme i mole da padne kiša.

Zemlja je žedna, tvrdi repoter Pravde, a najteže je ipak onima koji svoje svakodnevne obaveze obavljaju pod vedrim nebom.

Međutim, vojvođanski paori se ne žale.

“Naš je posao takav. On ne može da čeka, te zato i nemamo vremena da se žalimo na omorinu i srećni smo kada ima zašto da se znojimo”.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari