Redovni profesor Filozofskog fakulteta Slobodan Cvejić izabran je za člana Saveta REM-a u februaru ove godine, kao kandidat Odbora za kulturu i javno informisanje Skupštine AP Vojvodine.
Pre nego što je pokrenut aktuelni postupak protiv vlasnika Pinka, poslednji put privukao je pažnju javnosti kada je zajedno sa koleginicom Juditom Popović podržao građansku inicijativu za izmene i dopune Zakona o elektronskim medijima, koje predviđaju ograničavanje emitovanja rijaliti programa na televizijama sa nacionalnom frekvencijom.
Pored toga, podneo je i zahtev da preporuka za emitovanje takvih sadržaja samo u noćnim terminima, koja postoji od 2015, postane pravilnik, a time i obavezujuća, kako bi na osnovu njega mogle da se izriču mere.
Iako naglašava da često ima problem da neke od prijava uopšte uđu u dnevni red sednica Saveta, poručuje da se „ne miri sa nasiljem i prostaklukom“, te da je bitno da se o sadržaju programa na televizijama raspravlja, „u vreme kada se čini da Željku Mitroviću niko ne može da skine krunu s glave“.
„Ako se neka stvar lomi na tih devet ljudi koji sede u Savetu, i ako oni zaključe da nije narušen interes javnosti nekim činom nasilja ili prostakluka, to je nekakva refleksija stanja u našem društvu danas. Ja se ne mirim s tim. Dok sam tamo trudiću se da to ne bude tako, i to nema veze sa političkom orijentacijom ili ličnim interesom. Kao slobodni intelektualac, kao građanin, ne želim da se razvija takva kultura i da nema dijaloga. Pogledajte u kakvo konfliktno stanje smo zapali zato što se samo forsiraju podele“, rekao je Cvejić u razgovoru za Danas i dodao: „Pre nego što sam ušao u REM, razmišljajući o tome šta ja mogu da uradim i šta mislim da bi REM trebalo da radi, u vidu sam prvenstveno imao zaštitu dece i unapređivanje kulturnih programa.“
Slobodan Cvejić je rođen u Šapcu, a osnovne, magistarske i doktorske studije sociologije je završio na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Bio je gostujući istraživač na University College London.
Trenutno predaje na osnovnim i master studijama na Filozofskom fakultetu, kao i na master studijama pri Univerzitetu u Beogradu i Univerzitetu umetnosti u Beogradu.
Član je Sociološkog udruženja Srbije i Crne Gore i Srpskog sociološkog društva, kao i International Sociological Association. Jedan je od osnivača udruženja građana SeConS – grupa za razvojnu inicijativu i član upravnog odbora Evropske mreže protiv siromaštva – Srbija.
U više navrata je bio uključen u rad različitih tela Vlade Republike Srbije u oblasti obrazovanja i zapošljavanja.
Nestranačka je ličnost. Živi sa partnerkom i dve ćerke.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.