"Sloga" optužuje direktora Doma zdravlja u Topoli za "samovolju", on demantuje da je imao volontere 1Foto: Pixabay/DarkoStojanovic

Sindikat zdravstva i socijalne zaštite Udruženih sindikata „Sloga“ najoštrije su osudili „samovolju dr Gorana Đorđevića, direktora Doma zdravlja „Sveti Đorđe“ u Topoli, koji se oglušio o naredbu Ministarstva zdravlja od 26. marta 2020. godine“, te u stalni radni odnos nije primio sve one medicinske radnike koji su, u vreme vanrednog stanja, volontirali u toj zdravstvenoj ustanovi.

Podsetimo da je Ministarstvo zdravlja rečenom naredbom svim zdravstvenim ustanovama u Srbiji nalažilo da u radni odnos na neodređeno vreme, po hitnom postupku, prime sve medicinske radnike (doktore medicine, medicinskih sestre – i tehničara) koji su u njima bili angažovani na odredjeno vreme i(li) volontirali tokom vanrednog stanja.

Naredbom je, pojašnjavava „Sloga“ u saopštenju, jasno precizirano da radi suzbijanja i sprečavanja širenja korona virusa i zaštite stanovništva od te bolesti u vreme trajanja vanrednog stanja u Srbiji zdravstvene ustanove iz Plana mreže zdravstvenih ustanova prime u radni odnos na neodređeno vreme neophodne zdravstvene radnike.

– Nikom nije jasno zbog čega neki direktori i dalje nisu postupili po nalogu Ministarstva zdravlja iako se zna da u jednom broju tih zdravstvenih ustanova i dalje rade zdravstveni radnici na određeno vreme, kao i veliki broj volontera. Jedna od tih zdravstvenih ustanova je i Dom zdravlja Topola. Svi ti zdravstveni radnici su radili pre proglašenja vanrednog stanja, što znači da su i tada bili neophodni za pružanje zdravstvene zaštite, kažu u sindikatu „Sloga“.

Dodaju da su direktoru Doma zdravlja u Topoli poslali dopis 19. maja, 2020. godine, a odgovor do danas nisu dobili. Otuda, Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ – sindikat zdravstva i socijalne zaštite poziva Ministarstvo zdravlja da još jednom opomene one direktore koji to nisu učinili da prime u radni odnos sve zdravstvene radnike koji su potrebni, jer danas kada se svi u svetu bore da imaju što veći broj zdravstvenih radnika pojedinci svojom samovoljom ili zbog njima znanog interesa ne žele da rade svoj posao u interesu čitave zajednice.

– Pozivamo sve one direktore koji nisu postupili u skladu sa pomenutom naredbom da to što pre učine, jer će u suprotnom posledice po naš zdravstveni sistem biti nesagledive, rekao je Predrag Đurić, predsednik sindikata zdravstva i socijalne zaštite „Sloga“.

Ističe, pritom, da je, od kada je ta sindikalna organizacija obavestili javnost da jedan broj direktora ne postupa u skladu sa naredbom, više stotina medicinskih radnika zasnovalo radni odnos na neodređeno vreme, a samo u Kliničkom centru Kragujevac njih 245 je dobilo posao.

Direktor Doma zdravlja u Topoli dr Goran Djordjević kaže da je, blaže rečeno, zatečen saopštenjem, odnosno tvrdnjom Sindikata „Sloga“ da nije postupio po naredbi Ministarstva zdravlja od 26. marta, te da nikoga od volontera u toj zdravstvenoj ustanovi nije zaposlio za stalno.

-Nisam mogao da postupim po naredbi Ministarva zdravlja i da zaposlim medicinske radnike koji su volontirali u našoj zdravstvenoj ustanovi, zbog toga što u vreme vanrednog stanja nismo imali nijednog volontera. Naprotiv, imali smo i imamo, kadrovskim planom za ovu godinu, tačno 109 zaposlenih, od kojih 28 lekara i 50 medicinskih sestara, sa kojima smo formirali COVID ambulantu i pružali sve ostale zdravstvene ustanove žiteljima Topole. Bilo je angažovano i troje specijalizanta, ali je njima specijalizaciju, o čemu su i sami bili obavešteni, u vreme vanrednog stanja ukinuo Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu. Dakle, nisam imao koga da primim u stalni radni odnos, a rado bih, jer je lakše da radim sa više lekara i drugih mediciskih radnika nego što ih Dom zdravlja u Topoli sada ima, tvrdi dr Đorđević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari