Slon u Holivudu napravio štetu od 900.000 dolara 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Meksikanka koja je rodila petorke i Hitlerova konferencija sa Forsterom i Zaskeom glavne su vesti naslovnih strana Vremena i Pravde.

List “Universal Grafiko” je 15. jula 1939. godine preneo vest da su u Alvaru – Obregon petorke, tri dečaka i dve devojčice, ugledale svetlost dana.

Iz Japana su istog dana stigle uzbudljive vesti koje svedoče o žestokoj kampanji protiv Engleske u Japanu.

Kako prenosi Vreme, ogromna masa ljudi je u Tokiu pokušala da na juriš zauzme englesku ambasadu.Slon u Holivudu napravio štetu od 900.000 dolara 2

Procenjeno je da je u tim demonstracijama pred engleskom ambasadom učestvovalo 15.000 ljudi.

Oni su demonstrirali tri sata, pokušavajući da s vremena na vreme prodru u ambasadu.

Japanska policija je poslala 500 naoružanih stražara koji su sprečili masu da uđe u zgradu, ali ipak nisu uspeli da rasture gomilu.

Iz “Jednog časa razonode” saznajemo šta se dešavalo krajem tridesetih godina dvadesetog veka u Holivudu.

U junu 1939. godine u filmskom ateljeu Paramaunta počele su pripreme dekora za snimanje filma čije se scene dešavaju u Indiji.

Za jednog maharadžu bila je podignuta čitava palata.

Izgradnja palate koštala je preko 900.000 dolara.

Slon, koji je nekoliko meseci treniran za svoju ulogu, zbog straha od velikih lampi, pobesneo je i srušio ceo dekor.

Zbog tog plašljivog slona, snimanje je odloženo do ponovne izgradnje palate, kao i pronalaska drugog, mirnijeg i ne tako plašljivog slona.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Slon u Holivudu napravio štetu od 900.000 dolara 3Na naslovnoj strani Pravde iz 1939. godine, nalazi se vest o konferenciji Hitlera sa Forsterom i Zaskeom o situaciji u Dancigu.

Rajter javlja da se u zvaničnom saopštenju, izdatom povodom prijema gospodina Ferstera i Zaskea od strane Hitlera u Berhtesgardenu, navodi da je prijem trajao dva i po sata.

Predmet razgovora bila je situacija u Dancigu.

Firer je ovlastio gospodina Ferstera i Zaskea da isporuče pozdrave nemačkoj braći u Slobodnom Gradu.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari