Paklena vrućina naterala je meštane srednje Evrope da potraže inspiraciju u Španiji, te Slovaci predlažu da im poslodavci uvedu „sijestu“ – popodnevni odmor. Temperatura u Slovačkoj se približila istorijskom rekordu od 39,8 stepeni izmerenom 1950. u Komarnu, na granici s Mađarskom.
Paklena vrućina naterala je meštane srednje Evrope da potraže inspiraciju u Španiji, te Slovaci predlažu da im poslodavci uvedu „sijestu“ – popodnevni odmor. Temperatura u Slovačkoj se približila istorijskom rekordu od 39,8 stepeni izmerenom 1950. u Komarnu, na granici s Mađarskom. Državna uprava je zbog toga omogućila zaposlenima da dođu na posao već u šest ujutru, a odu kući u podne. „Sigurno bi se neki oduševili da ne moraju da rade posle ručka, ali ne bi hteli da ostaju duže. Sijesta bi potpuno poremetila naš način života“, kaže psiholog s Karlovog univerziteta u Pragu Jirži Šipek. U Češkoj, kao i u Slovačkoj, poslodavac je dužan da obezbedi dovoljno vode i rashlađenih napitaka, ali ne besplatno.
Poljski propisi imaju više obzira prema radnicima, kad god temperatura dostigne 28 stepeni u zatvorenom prostoru, jer poslodavci vodu i napitke moraju da obezbede o svom trošku. Skraćeno radno vreme, ili mogućnost da ljudi ostanu kod kuće, ali kraj mobilnih telefona, a na poslu samo po jedan referent u sektoru, dala su svojim činovnicima češka ministarstva. Posle pet dana Poljsku i Češku napušta vrući talas vazduha iz Afrike, ali je i dalje rekordno vruće na istoku Češke i u Slovačkoj. Prema prognozama meteorologa temperature će pasti ispod 30 stepeni tek u utorak.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.