Na obeležavanju 21. godišnjice od otmice i ubistva 16 Bošnjaka iz pribojskog sela Sjeverin, u mestu Mioče kod Ruda, zatraženo je hitno pronalaženje tela svih žrtava, kao i podizanje spomen-obeležja.

– To spomen-obeležje osim kao sećanje na nevine žrtve treba da bude i opomena živima i generacijama koje dolaze da se nikada i nikome ne dešavaju ovakvi zločini, poručeno je sa skupa. Takođe, porodice žrtava, predstavnici Islamske zajednice u Srbiji i nevladinih organizacija zatražili su najpre moralno, a zatim materijalno obeštećenje za porodice stradalih. „Sve dok se ove stvari ne reše, smatraćemo da je slučaj Sjeverin poraz pravosudnog sistema u Srbiji.“

Obeležavanju godišnjice prisustvovala je i Sandra Orlović, direktorka Fonda za humanitarno pravo (FHP), koja je podsetila da su nakon presude protiv počinilaca ovog zločina pokrenuli niz postupaka kako bi se porodicama žrtava priznao status civilnih žrtava rata, odnosno kako bi ih država obeštetila, jer je na njoj odgovornost za to što nije sprečila ovaj zločin, kao i za naoružavanje i podršku snagama Vojske Republike Srpske.

– Odgovornost države do sada nije dokazana, kao što ni porodicama žrtava nije priznat status civilnih žrtava rata. I mi ćemo se u narednom periodu obratiti Ustavnom sudu Srbije i Evropskom sudu za ljudska prava kako bismo dokazali da su ove porodice diskriminisane u odnosu na druge žrtve, rekla je Orlović.

Podsetimo, 22. oktobra 1992. iz autobusa je oteto i ubijeno 16 Bošnjaka iz pribojskog sela Sjeverin, državljana Srbije, koji su tog dana iz svog sela poslom krenuli u Priboj. Međutim, autobus su u selu Mioče zaustavili pripadnici srpske paravojne formacije „Osvetnici“, kojom je komandovao Milan Lukić i, nakon legitimisanja, iz autobusa izveli 15 muškaraca i jednu ženu bošnjačke nacionalnosti, a zatim ih kamionom odvezli u Višegrad, u motel „Vilina vlas“, gde su ih brutalno psihički i fizički zlostavljali, što su i fotografisali. Potom su ih odveli na obalu reke Drine i streljali. Dan ranije otet je još jedan Bošnjak iz Sjeverina, te broj žrtava iz ovog sela iznosi 17.

Okružni sud u Beogradu je za ovaj zločin u julu 2005. osudio na po 20 godina zatvora Milana Lukića, Olivera Krsmanovića (obojicu u odsustvu) i Dragutina Dragićevića, a Đorđa Ševića na 15 godina zatvora. Lukića je Haški sud osudio na doživotnu robiju zbog zločina u istočnoj Bosni.

BNV: Podići spomen-obeležja

„Bošnjačko nacionalno vijeće povodom navršavanja 21 godine od otmice i ubistva 16 građana bošnjačke nacionalnosti, državljana SR Jugoslavije, iz mjesta Sjeverin, zahtjeva od Vlade Srbije realizaciju programa povratka izbjeglih, raseljenih i prognanih Bošnjaka i njihov održiv opstanak i život, kao i podizanje dostojnih spomen-obilježja žrtvama u Sjeverinu, te pravičnu materijalnu naknadu njihovim porodicama“, navodi BNV.

Novopazarske NVO traže pravdu

„Žalosno je da porodice otetih i ubijenih Bošnjaka iz Sjeverina i dalje čekaju svoju pravdu i još uvek od države Srbije nisu dobile nikakvu odštetu“, saopštavaju Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i Kulturni centar Damad. „Za zločin je osuđeno samo četvoro direktnih izvršilaca, dok odgovornost vojnih i civilnih vlasti nije ispitana. Žrtve otmice u Sjeverinu nemaju nikakvo spomen-obeležje i pored formirane komisije opštine Priboj i obezbeđenog novca iz republičkog budžeta pre nekoliko godina i skupštinske odluke iz jula 2013. godine“, navodi se u saopštenju ovih NVO, koje od državnih organa ponovo zahtevaju da „bez odlaganja otkriju i procesuiraju planere, nalogodavce i organizatore, kao i sve druge aktere odgovorne za ovaj zločin i pravedno i hitno obeštećenje i reparaciju države koja je bila dužna da zaštiti svoje građane“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari