Kada je novembra 2006. u Vojsci Srbije, posle 19 godina, prestao radni odnos Gordani Avramović (38), daktilografu operateru, civilnom licu na radu u Vojsci, prestalo je i njeno pravo na službeni stan u krugu kasarne u Smederevu.
Od tada do danas, ova samohrana majka dvoje dece, Stefana (13) i Kristine (9), dopisuje se s najvišim vojnim i civilnim rukovodstvom.

Kada je novembra 2006. u Vojsci Srbije, posle 19 godina, prestao radni odnos Gordani Avramović (38), daktilografu operateru, civilnom licu na radu u Vojsci, prestalo je i njeno pravo na službeni stan u krugu kasarne u Smederevu.
Od tada do danas, ova samohrana majka dvoje dece, Stefana (13) i Kristine (9), dopisuje se s najvišim vojnim i civilnim rukovodstvom. Poštar je zakucao na vrata sada bivšeg ministra odbrane Zorana Stankovića, načelnika Generalštaba Zdravka Ponoša, predsednika Republike Srbije, premijera, bivšeg ministra rada i socijalne politike Slobodana Lalovića, novog ministra istog ministarstva Rasima Ljajića. Više se Gordana Avramović ne vidi od silnih pisama, podnesaka, molbi, žalbi, tužbi da bi se izborila za prava koja garantuje Ustav, a obaveze određuju zakoni Vojske.
Odgovorio je Vojislav Koštunica. Obavestio je Gordanu da je njen predmet prosledio ministru odbrane. Ni ministar odbrane nije sedeo skrštenih ruku. Odgovorio je pet puta. Odgovor ministra odbrane je očekivan: „Nema slobodnog formacijskog mesta“. Odgovor je stigao i iz kabineta načelnika Generalštaba: Gordana je tim pismom, koje potpisuje pukovnik Miodrag Vukmirović (nekadašnji zamenik komandanta kasarne u Smederevu) upoznata sa statistikom: koliko je samohranih majki, zbog reformi u Vojsci, ostalo bez posla. Pokazalo se da civilna lica na službi u Vojsci Srbije imaju obaveze, što je prirodno, po vojnim zakonima, a prava ostvaruju po civilnim zakonima.
Kada se Gordana obratila inspekciji rada tražeći da odloži izvršenje rešenja o prestanku službe u Vojsci i da radi u najbližoj jedinici do pravosnažne odluke suda, razumela je iz odgovora da inspekcija nije nadležna za njen slučaj već Ministarstvo odbrane. Pošto je bila građansko lice na službi u Vojsci ni Ministarstvo za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku nije nadležno.
– Verovatno u tom ministarstvu ne znaju da civilna lica na službi u Vojsci nemaju beneficirani staž, nemaju vojno osiguranje, da podležu civilnom zakonu o radu, a materijalno i disciplinski odgovorni su Vojsci. Ko dočeka penziju dobija je po civilnom zakonu o radu – kaže Gordana.
Gordana Avamović dobila je otkaz zbog reformi u Vojsci Srbije. Zbog toga ostaje i bez službenog stana od 38 kvadrata u krugu kasarne. Prema stambenom pravilniku Vojske Srbije sva lica koja su tehnološki višak, a imaju 15 i više godina službe u Vojsci, i rešeno stambeno pitanje, mogu te stanove da otkupe. Gordana Avramović ispunjava uslove, ali stan u kojem živi sa decom u krugu je kasarne i ne pominje se u pravilniku. Nije uknjižen kao stambeni fond. U kasarni, u takvim stanovima, živi još nekoliko porodica. Da biste došli u posetu, morate na prijavnicu kod vojnika. Da bi Gordana, ili bilo ko iz tih stanova u krugu kasarne, slavio rođendan ili slavu, mora nameru da prijavi dežurnom oficiru, a poseta ili slavlje mora da se završi do povečerja.
– Civili na službi u Vojsci nisu ničiji. Zabranjeno im je sindikalno udruživanje, ne mogu da ostvare prava koja garantuje Ustav. Kada ostanemo bez posla ostajemo i bez stana. Vojni zakoni nas ne vide, civilni nas odbacuju. Kada dobijemo otkaz nemamo kome da se žalimo – vajka se Gordana.
Po prestanku službe civilna lica bivaju skinuta sa rang-liste i stambene evidencije.
– Ide septembar, ide nova školska godina, ne znam čime ću i kako poslati decu u školu. I gde će ta deca iz škole da se vrate – pita se Gordana Avramović.
Iz Narodne kancelarije predsednika Republike poručili su Gordani da ne mogu da joj pomognu i posavetovali da se obrati sudu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari