Prošlo je četiri meseca otkako je Brankici Janković istekao mandat, a novi poverenik za zaštitu ravnopravnosti nije izabran.
Ovoj nezavisnoj državnoj instituciji sve vreme pristižu pritužbe, koje ne mogu da se rešavaju, jer je potrebno da ih potpiše poverenik. Pošto nije uređeno ko obavlja funkciju po isteku mandata do izbora novog poverenika, ova institucija praktično ne funkcioniše.
Poverenika bira Skupština Srbije na predlog skupštinskog Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, a s obzirom na to da parlament još ne zaseda, pitanje je kada će uopšte biti izabran novi poverenik ili poverenica, ili će možda biti reizabrana Brankica Janković.
Zanimljivo je da su izmene i dopune Zakona o zabrani diskriminacije, koji reguliše izbor poverenika, poslate u parlament pre isteka mandata Janković, ali poslanici nisu stigli da raspravljaju o tome. Poverenik nema zamenike, već ima pomoćnike, ali su i njihova ovlašćenja vezana za mandat poverenika.
U izmenama i dopunama Zakona koji je poslat u Skupštinu Srbije navodi se da izbor treba da počne pre isteka mandata poverenika, kao i da on obavlja funkciju do izbora novog, što sada nije slučaj. Po postojećem zakonu mandat povereniku prestaje danom isteka.
Podsetimo, predlog za poverenika utvrđuje se većinom glasova od ukupnog broja članova Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, a svaka poslanička grupa ima pravo da Odboru predloži kandidata.
Za poverenika za zaštitu ravnopravnosti može biti izabran državljanin Srbije, koji je diplomirani pravnik, ima najmanje deset godina iskustva na pravnim poslovima u oblasti zaštite ljudskih prava i koji poseduje visoke moralne i stručne kvalitete, piše u Zakonu o zabrani diskriminacije.
Poverenik ne može da obavlja drugu javnu ili političku funkciju, niti profesionalnu delatnost. Poverenik se bira na pet godina, a ista osoba može biti birana na tu funkciju najviše dva puta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.