U Jablaničkom okrugu u ovom trenutku bez posla je 35.176 lica, a krajem 2007. godine posao je tražilo oko 39.000 radnika. Duga lista nevoljnika, koje najviše boli što se do posla gotovo isključivo stiže uz preporuke moćnika, smanjena je za oko četiri hiljade, ali je to premala uteha za mnoge koji, pored kvalifikacija, ne mogu godinama, a neki i duže od decenije, da dođu do bilo kakvog uhlebljenja!
Prema oceni Jovice Marinkovića, direktora filijale Nacionalne službe zapošljavanja, u Leskovcu je prošle godine radno angažovano čak 11.527 lica. To je, veli on, ohrabrujući podatak, ali dodaje da je stopa nezaposlenosti i dalje veoma visoka, jer se kreće od 34 do čak 48 procenata. U opštinama Lebane i Bojnik, sredinama koje su metafore siromaštva, dostiže rekordni iznos, jer gotovo polovina radno aktivnog stanovništva ne radi. Najviše je nezaposlenih u Leskovcu – više od 20.000 radnika, u Lebanu i Vlasotincu posao traži oko 6.000 lica, dok je u Crnoj Travi, u kojoj živi manje od tri hiljade uglavnom starijih ljudi, evidentirano četrdesetak radnika koji traže zaposlenje u najmanjoj opštini u Republici. U Jablaničkom okrugu – od Leskovca, Lebana, Medveđe, Bojnika, Vlasotinca i Crne Trave – lane je evidentirano i oko 1.400 lica koja su proglašena tehnološkim viškom i oni, zavisno od godina radnog staža, primaju nadoknadu od nekoliko meseci do dve godine.
U Leskovcu i kompletnom jugu Srbije, posebno teško dolaze do zaposlenja pojedine kategorije radnika, naročito invalidna lica. Predsednik Saveza slepih i slabovidih osoba leskovačkog kraja Milivoje Đokićnezadovoljan je rešavanjem problema nezaposlenosti slepih i slabovidih osoba. On smatra da su za članove ovog udruženja radna mesta u preduzećima, ali i brojnim ustanovama u gradu na Veternici praktično nepristupačna, jer nijedan član nije došao do posla od 1984. godine!
Povod za ovakvu ocenu je gest vredan pažnje Nacionalne službe zapošljavanja koja je proteklih dana poklonila Savezu slepih leskovačke opštine pet polovnih računara kako bi koliko-toliko stekli osnovna znanja rada na kompjuteru koja su sada postala jedan od preduslova da bi se neko zaposlio.
– Na evidenciji Nacionalne službe zapošljavanja je petnaest naših članova, a kompjutere smo većpodelili u nadi da će bar neko doći do prvog radnog mesta – kaže Milivoje Đokić.
Rad na crno
Prema nalazu inspekcije rada Jablaničkog okruga, samo u tekstilnim fabrikama radi oko 200 neprijavljenih radnika. Nažalost, rad na crno prisutan je i u drugim sektorima, najviše u trgovini.
– Godinama sam radila kod jednog kineskog trgovca uz mesečnu nadoknadu od desetak hiljada, ali nisam bila osigurana kod Fonda PIO iako je gazda tvrdio da je sve u redu – kaže Suzana Jovanović, uz naglasak da takvih primera ima mnogo.
Inače, da je nezaposlenost najveći problem Leskovčana pokazuje i anketa koju je nedavno sprovela Liberalno-demokratska partija. Prema oceni anketiranih, u lokalnim organima i javnim preduzećima do posla se isključivo dolazi po partijskom ključu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.