Rafinerija za preradu sirove nafte u Smederevu biće izgrađena po najvišim evropskim standardima – kaže za Danas ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić. On dodaje da je mala izlaznost Smederevaca na referendum, na kojem su se izjašnjavali da li žele rafineriju u svom gradu, jasan pokazatelj da građani nemaju ništa protiv izgradnje ovakvog postrojenja.
– Na inicijativu grada Smedereva, Ministarstvo i Agencija za prostorno planiranje Republike Srbije pristupile su izradi Plana posebne namene za industrijsku zonu u Smederevu, koji se nalazi u završnoj fazi. Usvajanjem planskog dokumenta stiču se uslovi za izdavanje lokacijske i građevinske dozvole, uz uslov da postoje rešeni imovinsko-pravni odnosi. Za izdavanje svih potrebnih akata nadležno je naše Ministarstvo, što garantuje da će buduća rafinerija biti izgrađena u skladu sa zakonom, ali i najvišim evropskim standardima u oblasti zaštite životne sredine.
Koliko je Srbija odmakla na putu usklađivanja propisa iz oblasti ekologije sa Evropskom unijom?
– Nacionalnim programom za integracije Srbije (NPI) predviđeno je da svi propisi iz oblasti životne sredine budu usklađeni sa propisima Evropske unije do 2012. godine. Trećina svih propisa koje moramo da donesemo odnosi se na oblast životne sredine. Rad Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja na usaglašavanju sa propisima EU dosad je bio veoma uspešan, a to pokazuje i prošlogodišnji izuzetno pozitivan izveštaj za životnu sredinu koji je pripremila Evropska komisija. Značajno je pomenuti da razmišljamo unapred i prema iskustvu sličnih zemalja iz okruženja pripremamo odgovore za upitnik Evropske komisije. Tako ćemo moći brzo da odgovorimo kada ga zvanično i dobijemo.
Veliki bački kanal godinama je najzagađeniji vodotok u Evropi, a Pančevo i Bor ekološke su „crne rupe“. Kakva je strategija Ministarstva u rešavanju ovih problema? Koliko je novca za to potrebno?
– Realizacijom projekata iz oblasti zaštite životne sredine i uvođenjem novih tehnologija u Boru i Pančevu će se poboljšati stanje životne sredine, ali i socio-ekonomska situacija stanovništva. Kada govorimo o neophodnim investicijama, reč je o velikom ulaganjima. U Boru je u toku realizacija projekta Regionalni razvoj Bora, u okviru kog je ugovoren zajam od Svetske banke od 42.34 miliona dolara. Sredstva će biti upotrebljena za sanaciju jalovišta u Boru i ostalog zagađenja. U Rafineriju nafte Pančevo od 2006. do 2009. godine uloženo je oko 64 miliona evra, dok je u Petrohemiju u istom periodu uloženo oko 13.2 miliona evra. Osim toga, predviđene su investicije od oko 60 miliona evra u Rafineriju nafte i Petrohemiju.
Izgrađen je veći deo kolektora za tretman otpadnih voda na Velikom bačkom kanalu, a u toku je tender za centralno postrojenje za tretman otpadnih voda. Ministarstvo je razrezalo takse zagađivačima, pa su su ozbiljno shvatili da je nepohodno da izgrade postrojenja za predtretman otpadnih voda i već rade projekte.
Evropska unija pomaže u rešavanju ekoloških problema u Srbiji. O kolikim sredstvima je reč i gde su ona usmerena?
– Evropska unija trenutno pomaže Srbiji kroz infrastrukturne projekte i rešavanje ekološkog problema upravljanja komunalnim otpadom, kao i kroz izgradnju sanitarnih deponija Užice, Pirot i Sremska Mitrovica. Takođe, pomaže na rešavanju pitanja opasnog otpada, odnosno izgradnju budućeg centralnog postrojenja za njegov tretman, kao i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Leskovcu. Prilikom dobijanja statusa zemlje kandidata značajno će se povećati sredstva iz IPA predpristupnih fondova, a Ministarstvo se već sprema za korišćenje tih sredstava. Projekti će se najviše usmeravati u upravljanje otpadom, prvenstveno u postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, kao i sanaciju zagađenih područja. Za prvi period korišćenja treće komponente IPA fonda, očekuje se investicija u pomenute projekte koja će se kretati između 40 i 50 miliona evra. Osim toga, imamo i manjih projekata koji se pre svega odnose na razvoj kapaciteta Ministarstva.
Koje su prioritetne akcije Ministarstva? Da li je svest građana o problemima životne sredine veća u odnosu na početak kampanje „Očistimo Srbiju“? Koliko je Srbija sada čistija?
– Sve akcije koje smo pokrenuli značajne su nam podjednako. Akcija Očistimo Srbiju nastaviće se nesmanjenim intenzitetom, a prioritet nam je sufinansiranje uklanjanja divljih deponija, ali ćemo u ovoj godini subvencionisati i kupovinu vozila za odvoženje smeća i izgradnju reciklažnih dvorišta. U prioritete svakako spada i sprovođenje seta ekoloških zakona koji su doneti prošle godine, ali i donošenje podzakonskih akata koji će to omogućiti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.