Nove dojave o postavljenim bombama koje su prekjuče stigle na imejl adresu redakcije Danas, nekoliko drugih portala i više institucija, otvorile su pitanje kako će se ponašati škole ako dobiju mejlove slične sadržine, budući da su krajem prošle školske godine svim osnovnim i srednjim školama promenjene imejl adrese koje su bile tajna, ali stare nisu zvanično ukinute.
Tri i po meseca kasnije, veliki broj škola na svojim sajtovima još uvek ima istaknute stare adrese koje se, kako nam je potvrdilo nekoliko direktora, koriste za svakodnevnu komunikaciju sa roditeljima i javnošću, dok su nove, službene adrese i dalje interne i služe za razmenu obaveštenja sa Ministarstvom prosvete.
Uvođenje novih elektronskih adresa uoči održavanja junskog završnog ispita deo javnosti protumačio je kao nameru da se eventualne dojave o bombama ignorišu kako se mala matura ne bi prekidala.
Međutim, iz Ministarstva prosvete su tada tvrdili da je reč o „ranije planiranoj aktivnost u cilju uspostavljanja jednobraznog sistema komunikacije obrazovno-vaspitnih ustanova na teritoriji Srbije i profesionalizacije rada“.
– Škole su do sada koristile naloge elektronske pošte različitih provajdera, mejl adrese koje ne asociraju na obrazovnu ustanovu (skraćenice, nadimci), a često i privatne adrese za službenu korespodenciju, što je bilo neprihvatljivo iz ugla principa poslovne komunikacije, ali i iz ugla bezbednosti. Ova ranije planirana aktivnost uvrštena je u Operativni plan realizacije završnog ispita i jedna je od preventivnih mera obezbeđivanja bezbednih kanala komunikacije – glasilo je tada obrazloženje Ministarstva.
Sada, međutim, kažu da škole nisu u obavezi da istaknu nove imejl adrese na svojim sajtovima, već moraju da ih koriste u komunikaciji sa državnim organima, a „svakako mogu da imaju i druge mejl adrese u svakodnevnoj komunikaciji sa ostalim korisnicima“.
Na pitanje da li škole treba da proveravaju stare adrese i reaguju ukoliko im stignu dojave o postavljenim bombama, iz Ministarstva prosvete nisu odgovorili.
U školama kažu da posle serije dojava o podmetnutim eksplozivnim napravama tokom prošle školske godine, u međuvremenu nisu dobili nova uputstva kako da se ponašaju ako se slično ponovi, ali da im je rečeno da će, ako dođe do toga, kontradiverzione preglede vršiti policijski službenici iz lokalnih policijskih stranica, čime će vreme pregleda školskih objekata biti znatno kraće.
U jednoj osnovnoj školi ističu da su obrazovne ustanove dobile nalog da u pravilnike o bezbednosti učenika unesu način postupanja u slučaju dojave o postavljenim bombama, ali je nejasno na šta se to odnosi ako je tačna ranija izjava nadležnih iz Ministarstva da sve škole imaju planove evakuacije u ovakvim situacijama.
Direktori sa kojima smo razgovarali, međutim, kažu da nikakvih planova nije bilo, već da su postupali tako što su učenike obavestili da bez panike izađu iz školske zgrade.
Da obrazovne ustanove nisu imale jasna pravila za postupanje svedoče brojni primeri da su đaci stajali u školskom dvorištu, nekad i uz sam ulaz u školu i čekali da se završi kontradiverzioni pregled, a tek nakon što je deo javnosti reagovao u medijima, deca su udaljena van školskog dvorišta.
Na pitanje šta će preduzeti ako na školske imejl adrese ponovo budu stizale dojave o postavljenim bombama, direktorka jedne beogradske osmoletke kaže:
„Evakuacija učenika i zaposlenih je najbezbednija i ne verujem da će se iko usuditi da samoinicijativo proceni da je dojava lažna i da ništa ne preduzme. Zakon nas obavezuje da evakuišemo sve iz zgrade i obavestimo policiju i verujem da će se svi tako ponašati“, kaže naša sagovornica.
Vežbe evakuacije u slučaju zemljotresa
I dok iskustvo iz prethodne školske godine nije podstaklo nadležne da uvedu obavezne obuke u školama za krizne situacije, beogradska opština Vračar i Crveni krst Vračar iskoristili su kao povod Međunarodni dan za smanjenje rizika od katastrofa, koji se danas obeležava, da organizuju vežbu evakuacije u slučaju zamljotresa u vračarskim osnovnim školama.
„Obrazovanje, kao temelj savremenog društva, ali istovremeno i kao odgovor na sve izazove i rizike, kada su u pitanju klimatske promene i prirodne katastrofe i druge elementarne nepogode, predstavlja ključnu kariku u sistemu smanjenja rizika od katastrofa i upravljanja vanrednim situacijama, odnosno u sistemu civilne zaštite. Zbog toga, od neizmernog značaja je učešće obrazovnih ustanova u ovakvim aktivnostima, kako u cilju podizanja spremnosti ustanova na rizike od elementarnih nepogoda, tako i u stvaranju budućih generacija koje će posedovati dovoljno znanja, ali istovremno biti i svesne značaja prevetivnih mera u cilju smanjenja rizika od katastrofa“, naveli su iz Opštine Vračar.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.