Načelnik Regionalnog centra Bezbednosne informativne agencije (BIA) u Nišu Vladimir Vučković, kao i njegov zamenik Dušan Ćirković, smenjeni su nedavno, a o razlozima za smenu se spekuliše, pošto zvaničnih informacija nema.
Za sada je izvesno da je odluka o razrešenju doneta u vrhu BIA u Beogradu, a da je „poslednju reč“ imao direktor Bratislav Gašić, kome prošlogodišnje izmene Zakona o BIA daju velika ovlašćenja u organizovanju službe.
Prema tvrdnjama pojedinih medija, Vučković i Ćirković navodno su smenjeni zbog slabih rezultata rada, kao i loših međuljudskih odnosa i kompromitovanja službe. Vučković nije negirao smene, ali ih nije ni potvrdio zbog, kako je kazao, procedure koja nalaže da sve javne informacije moraju da idu preko centrale BIA.
Doskorašnji šef niške BIA sklonjen je tako što je navodno „unapređen u savetnika direktora agencije Gašića“.
Izvori Danasa koji žele anonimnost kažu da u ovakvim tvrdnjama „ima prilično istine“. Oni, takođe, dodaju da su smene usledile nakon što su prošle sedmice u niškom Regionalnom centru BIA saslušani Ivan Dimitrijević i Miloš Radosavljević, za koje su Direkcija Kosovske policije i Specijalno tužilaštvo Kosova saopštili da su „osumnjičeni u slučaju ubistva Olivera Ivanovića“, pozivajući građane, na albanskom jeziku, da im pomognu u identifikaciji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ubrzo nakon tog poziva saopštio da „nije reč ni o kakvim ubicama“, nego o „studentima“ Univerziteta u Kosovskoj Mitrovici, koje su već „ispitali naši državni organi“. Oni su dali izjave i bili su spremni na poligraf, kazao je Vučić, dodajući da su oni u vreme kada je Ivanović ubijen „bili na kolokvijumu“.
Za sada je nesporno jedino da je Regionalni centar BIA u poslednjih godinu dana u delu javnosti spominjan po negativnim događajima, koji su potencijalno ukazivali na probleme u tom centru.
U novembru prošle godine zapaljen je službeni automobil smenjenog zamenika načelnika niške BIA Ćirkovića, a „taj slučaj još uvek nije rasvetljen“.
Ovaj službeni automobil bio je jedno od više od 20 vozila koja su zapaljena u poslednje dve i po godine, a od kojih dobar deo nije rasvetljen. U piromanskim akcijama, uglavnom noćnim, zapaljeni su i automobili dva gradska funkcionera iz redova Srpske napredne stranke (SNS), kao i pet policijskih funkcionera i članova njihovih porodica.
Pre godinu dana, takođe, službenik niškog Regionalnog centra BIA Branko Đorđević dostavio je medijima otvoreno pismo u kojem je naveo da je „nezakonito penzionisan“ nakon što je nadređenima i nadležnima prijavio „nezakonite radnje pojedinih pripadnika“ centra, koji deluju „u okviru neformalne interesne grupe“.
Niški SNS uticao na smenu?
Prema nepotvrđenim informacijama iz naših izvora, Vučkoviću je „ozbiljno zamereno“ i što „nije bio dovoljno poslušan“ i „spreman da ćuti o kršenju zakona“ od strane funkcionera SNS-a u Nišu. Niški funkcioneri SNS-a su navodno „značajno doprineli njegovoj smeni“. „Ne znam pouzdano koliko je to tačno, ali su već objavljeni podaci da je od 2016. godine u BIA primljeno oko 200 ljudi, mahom stranačkih kadrova, od kojih je značajan broj završio privatne fakultete sumnjivog kredibiliteta. Kapacitet ove važne službe je ugrožen jer su umesto ozbiljnih profesionalaca primani podobni trgovci, mesari i ostali“, rekao je za Danas Momir Stojanović, bivši direktor Vojno-bezbednosne agencije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.