Leskovačka politička scena godinama je bila opterećana brojnim podelama, pa tako i sada kada ne funkcioniše Gradska skupština zbog čega lokalnoj samoupravi, treći put od demokratskih promena, preti prinudna uprava. Kako bi bile prevladane mnoge barijere i Leskovac zaustavljen u totalnom sunovratu, pre nekoliko dana dvanaest nevladinih organizacija i udruženja građana formiralo je Pokret za Leskovac.

Srđan Dimitrijević, diplomirani ekonomista, izabran je za predsednika, a sekretar je Jugoslav Tomić, vlasnik Radija 016, prve privatne radio stanice na jugu Srbije. Oni oštro kritikuju sadašnju politiku lokalne samouprave, ali i maćehinski odnos zvaničnog Beograda prema Leskovcu.

Umesto velike, glomazne i nefunkcionalne lokalne samouprave, treba formirati četiri opštine. Pored gradske opštine Leskovac, koja može biti podeljena u nekoliko celina, nove-stare opštine bi bile Brestovac, Grdelica i Vučje. To je suština inicijative 13.165 građana leskovačkog kraja koji se zalažu za vraćanje starog statusa. Akciju je, inače, vodila nevladina organizacija Leskovački krug koja je deo Pokreta za Leskovac.

– Ovu ideju podržale su i druge nevladine organizacije, kao i većina stranaka, koje se zalažu da Grdelica, Brestovac i Vučje budu opštine, kao što su bile do 1965. godine – kaže Jugoslav Tomić.

Srđan Dimitrijević ističe da je nepobitno utvrđeno da je zbog neodgovarajuće teritorijalne organizacije lokalne vlasti, ovo područje izgubilo jedanaest razvojnih godina, odnosno oko dve milijarde dolara realnog društvenog proizvoda!

Uočeno je, takođe, da je poslednjih decenija došlo i do intenzivnog procesa demografskog pražnjenja i do produbljivanja razlika u razvijenosti pojedinih delova, kao i do njegove marginalizacije i zaustavljanja urbanizacije.

– Sačinili smo i studiju o ekonomskoj i administrativnoj održivosti Leskovca, Grdelice, Vučja i Brestovca, koja jasno skenira ovu problematiku – ističe Srđan Dimitrijević.

Opština Leskovac, sa 165.000 stanovnika, razmeštenih u 144 naseljena mesta na oko 1.025 kvadratnih kilometara, ima dimenzije oko trideset prosečnih lokalnih samouprava u zapadnoevropskim zemljama, ali zato ostvaruje trideset puta manji učinak od svake od tih opština. Podsećajući na ove podatke, Srđan Dimitrijević ocenjuje da je Leskovac nekada bio drugi industrijski centar u Srbiji, a sada razvojno potpuno sasečen.

Pokret za Leskovac protivi se zamisli nekih pojedinaca iz lokalne vlasti da se od zvaničnog Beograda traži novac za pokrivanje budžetskih rashoda, jer se godinama od građana Leskovca uzimalo više za potrebe Republike nego što je vraćano i to je ključni razlog ozbiljnog sunovrata ovoga kraja. Konačno, ocena je Pokreta za Leskovac da je potrebno smeniti nesposobne i stati na put beznađu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari